Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że obecnie częściej niż przed trzynastoma laty pacjenci deklarują, iż padli ofiarą różnego rodzaju pomyłek i zaniedbań lekarskich. Co czwarty badany twierdzi w roku 2014, że zdarzyło mu się, iż lekarz postawił niewłaściwą diagnozę bądź zalecił leczenie, które okazało się błędne.

Natomiast w roku 2001 o tego typu sytuacjach mówił co szósty pacjent. Z badania wynika, że co trzeci ankietowany doświadczył w roku 2014 zaniedbań i błędów medycznych, w roku 2001 natomiast taką opinię formułował co czwarty spośród nich.

26 procent zapytanych przez CBOS odpowiedziało, że lekarz pomylił się, określając co im dolega i w związku z tym zalecił leczenie, które okazało się błędne. W roku 2001 odpowiedziało tak 17 procent osób.

Błędów w diagnozie dzieci doświadczyło 15 procent zapytanych o to osób, w roku 2001 odpowiedziało tak 11 procent.

Błędnego leczenia szpitalnego lub nieprawidłowego zabiegu operacyjnego doświadczyło 7 procent osób ankietowanych w tym roku przez CBOS, w roku 2001 było takich osób 5 procent. Takie same wartości dotyczyły nieprawidłowych recept lub niewłaściwej dawki leku wydanej w aptece.

5 procent osób stwierdziło, że podczas pobytu w szpitalu otrzymało omyłkowo niewłaściwe lekarstwo lub nieprawidłową dawkę leku. W roku 2001 wskazało na takie zdarzenia 3 procent zapytanych.

Jedyną dziedziną, w której pytani wskazali poprawę, były wyniki analizy krwi. Tylko 4 procent pacjentów stwierdziło w roku 2014, że otrzymało błędne wyniki w tym zakresie, w roku 2001 takie osoby stanowiły 5 procent zapytanych.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.cbos.pl, stan z dnia 9 grudnia 2014 r.