Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Pacjenci coraz bardziej agresywni

Coraz częstsze są przypadki agresji pacjentów wobec pracowników ochrony zdrowia i coraz więcej spraw z tego zakresu trafia do prokuratur informuje Rzeczpospolita.

przychodnia szpital rejestracja
Źródło: iStock

Od pięciu lat Naczelna Izba Lekarska prowadzi monitoring agresji w służbie zdrowia, jednak nie zawiera on wszystkich tego typu przypadków. Wielu lekarzy pada bowiem ofiarą agresji pacjentów, ale nigdzie tego nie zgłasza.

Najwięcej przypadków agresji zdarza się na szpitalnych oddziałach ratunkowych, ponieważ jest to miejsce, do którego zwykle trafia bardzo wielu pacjentów, a oczekiwanie może trwać kilka godzin.

Czytaj: Agresywni pacjenci mogą być skreślani z listy >>>

Osoby dopuszczające się agresji wobec pracowników ochrony zdrowia mogą zostać skazane nawet na dziesięć lat więzienia. Lekarz podejmujący czynności ratunkowe ma status funkcjonariusza publicznego.

Cały artykuł www.rp.pl

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej