OZZL w sprawie wynagrodzenia lekarzy rezydentów
\\

Pieniądze otrzymywane przez lekarza rezydenta od państwa to nie jest pomoc socjalna ani stypendium, ale wynagrodzenie za pracę! - tak ZK OZZL odniósł się do przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia planu, aby lekarze specjalizujący się w ramach tzw. etatu rezydenckiego, finansowanego z budżetu państwa, zwracali państwu kwotę otrzymanego wynagrodzenia w przypadku podjęcia pracy poza granicami kraju.

Jak czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, pieniądze, jakie otrzymuje lekarz rezydent stanowią wynagrodzenie za pracę, nie są ani pomocą socjalną, ani stypendium od państwa. Żądanie zwrotu wynagrodzenia pod jakimkolwiek pozorem jest niedopuszczalne – tak ze względów moralnych, jak i prawnych.

Związek podziela troskę rządzących o to, aby lekarze, którzy zdobędą wykształcenie i specjalizację w Polsce – tutaj też wykonywali swój zawód i nie emigrowali do innych krajów, jednakże zauważa, że potrzebne jest do tego spełnienie takich czynników jak godziwe zarobki, możliwość dokształcania lekarzy i bezpieczeństwo wykonywania pracy.

Ponadto OZZL wezwało Ministerstwo Zdrowia do rozpoczęcia dialogu społecznego ze środowiskiem lekarskim na temat: jak ograniczyć emigrację lekarzy polskich za granicę.

Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP

Źródło: www.ozzl.org.pl, stan z dnia 23 września 2013 r.

\
Data publikacji: 23 września 2013 r.