Artykuł 146 ust.1. pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych upoważnia Prezesa NFZ do określenia warunków wymaganych od świadczeniodawców, w tym wymagań dotyczących lekarzy. Niestety upoważnienie to jest bardzo ogólne i nie zawiera jakichkolwiek wytycznych dotyczących treści tych warunków, co przesądza - w ocenie OZZL – o niekonstytucyjności w/w przepisu ustawy.

Niezależnie jednak od tego, prezes NFZ przy określaniu tych wymogów - co czyni wydając odpowiednie zarządzenia - musi przestrzegać zasad państwa prawnego, w tym zasadę ochrony praw nabytych. Tymczasem prezes NFZ naruszył tę zasadę – w ten sposób, że do udzielania niektórych świadczeń dopuścił tylko część lekarzy mających kwalifikacje do ich wykonywania - tych, którzy te kwalifikacje nabyli i je udokumentowali w trybie wskazanym przez prezesa NFZ. Niedopuszczeni zostali lekarze, którzy mają kwalifikacje do wykonywania powyższych badań, ale w momencie, gdy je nabywali obowiązywały inne procedury szkolenia i inne formy udokumentowania umiejętności niż zawarte w Zarządzeniu. Taki fakt ma miejsce - przykładowo - w odniesieniu do lekarzy wykonujących badanie endoskopowe układu pokarmowego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

W ocenie OZZL, prezes NFZ przy określaniu wymogów, jakie powinni spełnić lekarza udzielający określonych świadczeń powinien kierować się ogólną zasadą, że umiejętności lekarskie nabyte przed dniem wejścia w życie określonego zarządzenia prezesa NFZ i udokumentowane w sposób, który wówczas funkcjonował – są przez NFZ uznawane.

Źródło: www.ozzl.org.pl