Gmach został dobudowany do istniejącej siedziby Wydziału Farmaceutycznego. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 26,5 mln zł w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Nowoczesna baza dydaktyczna to jeden z czynników przyciągających na studia najlepszych kandydatów. Rozwój infrastruktury Wydziału Farmaceutycznego w połączeniu z wysoką jakością kształcenia sprawia, że absolwenci SUM są znakomicie przygotowani do pracy na konkurencyjnym rynku w gospodarce opartej na wiedzy - powiedział rektor uczelni profesor Przemysław Jałowiecki.

Pomieszczenia laboratoryjne zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę specjalistyczną, między innymi spektrometr masowy, mikroskop konfokalny, spektrometr magnetycznego rezonansu jądrowego wysokiej rozdzielczości, chromatograf cieczowy i drukarkę 3D.
 

W Centrum znajduje się siedem nowoczesnych laboratoriów dydaktycznych, pracownie i sale seminaryjne, a w nich - tablety, systemy pulpitów dotykowych, ekrany LED, kamery do monitoringu edukacyjnego. Sale laboratoryjne wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt i aparaturę dającą możliwość prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu chemii leków, chemii organicznej, chemii fizycznej czy chemii ogólnej i analitycznej.

Szczególnie interesującym i pożytecznym wyposażeniem jest chromatograf cieczowy z potrójnym kwadrupolem znajdujący się w pracowni badań biologicznych i fizykochemicznych. Pozwala on na wykonywanie analiz ilościowych i jakościowych substancji organicznych występujących w ilościach śladowych, bezpośrednio ze skomplikowanych mieszanin.

Centrum jest także wyposażone w najnowszy, laserowo skanujący, odwrócony mikroskop konfokalny. Służy on zarówno do obrazowania klasycznych preparatów, jak i do budowania obrazów żywych komórek i zachodzących w nich procesów.

W ramach projektu powstała też sala seminaryjna, która została wyposażona w 25 stanowisk komputerowych typu all-in-one. W sali znajduje się urządzenie, przeznaczone do drukowania przestrzennych modeli i struktur związków chemicznych.
Sale laboratoryjne posiadają również urządzenia do monitoringu edukacyjnego, które pozwalają na rejestrację ćwiczeń laboratoryjnych, zarejestrowany materiał może służyć jako źródło dodatkowej wiedzy.

Centrum będzie służyć studentom kierunków farmacja, biotechnologia medyczna i analityka medyczna. (pap)