Do tej pory szpital nie posiadał profesjonalnej pracowni tomograficznej. Nowy aparat jest szybki, dokładny i bezpieczny dla pacjentów. Na razie szpital nie posiada jeszcze kontraktu z NFZ na badania tomografii komputerowej, ale dyrekcja placówki liczy, że w ciągu najbliższych dni umowa zostanie podpisana.

- Obecnie, kiedy jeszcze nie mamy możliwości wykonywania badań dla pacjentów ambulatoryjnych, wykonujemy nawet ponad 30 badań na dobę. Po uzyskaniu kontraktu z NFZ ta liczba znacząco się zwiększy - mam nadzieję, że pozwoli na to "duży" kontrakt. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego wstrzykiwacza kontrastu, który jest bardzo bezpieczny dla pacjenta a jednocześnie znacząco obniża czas pomiędzy badaniami oraz dzięki własnej, wypracowanej organizacji pracy całego personelu pracowni: lekarzy, techników, pielęgniarek i sekretarki, będziemy w stanie wykonać nawet powyżej 40 badań na dobę - mówi Czesław Pływacz, kierownik techników w pracowni tomografii Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

Szpital liczy na kontrakt z Funduszem na 7 miesięcy, czyli do końca roku 2014.
- Będziemy musieli "rozłożyć" całkowitą ilość badań na cały ten okres. Stąd powstają terminy i zapisy do kolejki oczekujących. Jeśli bowiem w ten sposób przeliczony kontrakt pozwoli nam na zbadanie na przykład 10 pacjentów dziennie, a zgłaszać się będzie 15 osób dziennie, to z tego powodu będziemy zmuszeni wprowadzić kolejkę oczekujących na badanie – wyjaśnia kierownik.

- Dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego urządzenia możemy wykryć schorzenia neurologiczne - tak istotne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta jak zawał mózgu czy wylew krwi do mózgu. W tym drugim przypadku dzięki możliwości zastosowania badania angio naczyń mózgowych możemy znaleźć przyczynę w postaci np. tętniaka podając bardzo dokładną jego lokalizację, wielkość i kształt w obrazach 3D, co dla neurochirurga ma ogromne znaczenie w trakcie zabiegu operacyjnego ratującego życie pacjenta. Dla potrzeb pulmonologów posiadamy cały asortyment możliwości badań klatki piersiowej; od badania tkanki płucnej w algorytmie wysokiej rozdzielczości, przez badania wykrywające guzy, stany zapalne aż do badań angio wykrywających zatorowość tętnic płucnych. Nasze badania wykonujemy dla potrzeb oddziałów internistycznych, chirurgicznego i ginekologicznego w zakresie badań klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Niestety naszymi pacjentami są również dzieci i to zarówno po urazach jak i z powodów chorób typowo pediatrycznych. Największą jednak ilość badań wykonujemy dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dzięki tym badaniom może zapaść decyzja czy pacjent może wrócić do domu, czy też z racji wykrytej patologii musi pozostać w szpitalu na leczeniu – mówi kierownik w pracowni tomografii w oświęcimskim ZOZ-ie.