Wstrzymany będzie transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy firma Pfizer dostarczy harmonogram dostaw - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Ale podkreślił, że od momentu rejestracji dla osób powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się 280 tys. chętnych.  Potwierdziło chęć szczenienia natomiast 1 mln 100 tys. osób. 

Zmniejszenie dostaw

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski dodał, że decyzja, aby odkładać drugą dawkę szczepionki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką, była bardzo rozsądna. Zapewnił, że Agencja jest przygotowana na takie okoliczności, jak zmniejszenie dostaw.

- Jest nam przykro, bo nie z naszej winy, ale musimy opóźnić trochę szczepienia grupy 0, wszystkie zamówienia w systemie zostały anulowane właśnie dla szpitali węzłowych na szczepienia tej grupy 0. - stwierdził Kuczmierowski i dodał, że Agencja poprosi szpitale o to, aby w poniedziałek mogły już w nowym harmonogramie składać zamówienia.

Czytaj także: Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień>>

Dodał, że ARM cały czas oczekuje na ostateczne potwierdzenie harmonogramu dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z firmą Pfizer, uzgadniamy te harmonogramy, tak żeby to opóźnienie nie było jakoś bardzo mocno dotkliwe - mówił Kuczmierowski.

Kolejny transport szczepionki - 18 stycznia

Poinformował jednocześnie, że w sobotę przygotowywane są wysyłki szczepionek do DPS-ów. Według zapowiedzi władz Pfizera, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld - to o 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec "wahaniom". Powodem jest konieczność wprowadzenia modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od piątku w Polsce seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto od piątku uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.