Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało grant w wysokości 6 mln zł na realizację naukowego programu leczenia genetycznie zmodyfikowanymi opatrunkami lnianymi. To szansa dla pacjentów z trudno (nawet latami) gojącymi się ranami.
IV Szpital Wojskowy we Wrocławiu poszukuje obecnie co najmniej 60 pacjentów z wieloletnimi niegojącymi się ranami oraz z przewlekłymi owrzodzeniami do 3 takich programów.

Pierwszy program naukowy – w pełni finansowany przez Ministerstwo Nauki – jest dla pacjentów bezpłatny i będą mogli w nim wziąć udział pacjenci z najpoważniejszymi ranami i owrzodzeniami. Pacjenci, którzy nie spełniają wszystkich kryteriów programu, trafią do programu stacjonarnego i będą musieli pokryć 20-50 proc. kosztów leczenia.

Stworzono także program wysyłkowy leczenia owrzodzeń. Oprócz historii choroby, pacjent, który chce wziąć w nim udział, będzie musiał przedstawić lekarzom wrocławskiego szpitala zgodę swojego lekarza rejonowego na współpracę z nimi i zezwolić na monitorowanie postępów leczenia. To szansa dla tych, którzy nie mogą przyjeżdżać do Wrocławia co 2 tygodnie.

Po raz pierwszy opatrunki z lnu zastosowano kilka miesięcy temu u 35 pacjentów klinicznego oddziału dermatologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu. Efekty były widoczne już po kilku tygodniach: wiele ran, które pacjenci mieli po kilka lat (w jednym przypadku nawet 23 lata) zmniejszały się lub zupełnie znikały.

Puls Medycyny, 22 czerwca 2009 r.