O skomponowanie listy utworów zwróciła się jedna z lekarek, pracujących w olsztyńskiej poliklinice.

- Szukałam sposobu na złagodzenie stresu pacjentów - mówi Ewa Wasilewska-Teśluk, autorka pomysłu. - Słuchając audycji pana Kydryńskiego wpadłam na pomysł żeby namówić go do stworzenia listy utworów, odpowiednich dla pacjentów potrzebujących wyciszenia i spokoju. Chcieliśmy skorzystać z jego znajomości oryginalnej i spokojnej muzyki, pochodzącej z różnych stron świata.

- Jestem dumny, że w poliklinice pracują lekarze, którzy do serca wzięli sobie naszą dewizę – szpital przyjazny pacjentom – mówi Janusz Chełchowski dyrektor szpitala i dodaje – cenię każde zachowanie, które pacjenta stawia w centrum uwagi.

- Pomysł jest zaskakująco prosty a jego skuteczność kliniczną udowodniono w wielu publikacjach medycznych. Stale unowocześniamy sprzęt medyczny, co pozwala nam sięgać po innowacyjne rozwiązania, poprawiające jakość leczenia pacjentów. Muzyka w poczekalni i w trakcie terapii będzie doskonałym wsparciem leków i zaawansowanej technologii medycznej – dodaje dyrektor.

Kompozycje, które Marcin Kydryński wybrał z myślą o pacjentach z chorobami onkologicznymi olsztyńskiego szpitala, to spokojne, ciche utwory o płynnej melodii i rytmie. Dzięki wyjątkowej „składance” nastrój pacjentów poprawiać będą ballady Charlesa Aznavoura, Stinga, oraz ciepłe dźwięki portugalskiego Fado. Odwiedzając poliklinikę, usłyszymy je między innymi czekając na wizytę u lekarza specjalisty oraz w sali chemioterapii jednodniowej oraz na oddziale hematologii.

- Wyniki badań pokazują, że  w czasie chemioterapii słuchanie muzyki może być źródłem wsparcia emocjonalnego – mówi Emilia Piskorz-Jary, psychoonkolog w olsztyńskiej poliklinice. Obecność muzyki w leczeniu onkologicznym sprzyja regulacji ciśnienia krwi oraz obniżeniu poziomu hormonu stresu. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których pojawia się lęk, niepokój i depresja. 

Skuteczność metody została potwierdzona przez wiele badań, które dotyczyły łagodzenia bólu, zaburzeń nastroju oraz jakości życia. Dla przykładu, badania opublikowane w Journal of Clinical Nursing pokazują, że pozytywne efekty redukcji lęku wśród pacjentów poddawanych chemioterapii można osiągnąć już po pierwszych 30 minutach muzykoterapii.

- Muzyka w naszym szpitalu to konsekwencja otwartego wsłuchiwania się w potrzeby pacjentów – mówi dyrektor olsztyńskiej polikliniki. Kolejnym planowanym krokiem jest stworzenie dającego ukojenie pacjentom, ogrodu terapeutycznego przed szpitalem. - Każdą złotówkę przeznaczamy na leczenie chorych, dlatego realizacja planów takich jak muzyka i ogród wymagają wsparcia sponsorów. - Jestem optymistą, bo na rynku jest wiele firm chcących pomóc tak rozwijającemu się ośrodkowi jak nasz -  informuje Chełchowski. Przykładem jest pomoc sponsorów, dzięki której możemy odtwarzać utwory wybrane przez pana Kydryńskiego. Dzięki firmom którym bliskie jest dobro pacjentów, mamy sprzęt muzyczny i meble poprawiające jakość oczekiwania na zabiegi. 

Olsztyńska poliklinika pełni funkcję Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii. W listopadzie 2013 roku, dziennik Rzeczpospolita umieścił placówkę na drugim miejscu najlepszych szpitali w Polsce pod względem jakości opieki medycznej.