Jak zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, od poniedziałku 20 kwietnia nie będzie już zakazu wstępu do lasów, ale zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca - m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi. Nadal zamknięte będą place zabaw. Zmodyfikowane zostaną też zasady uczestnictwa w wydarzeniach religijnych - w kościele będzie obowiązywać norma 1 osoba na 15 m kw. 
Natomiast w odniesieniu do gospodarki od poniedziałku w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będzie możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m kwadratowych - będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował też, że w kolejnych etapach powoli odblokowywane będą też usługi, handel w kolejnych branżach, a potem też gastronomia i hotelarstwo.

Czytaj:
Od poniedziałku jeden klient na 15 m sklepu, usługi jeszcze zamknięte>>
Będzie wstęp do lasów i parków, ale nie na place zabaw>>

Rząd zapowiedział, że ograniczenie będą znoszone w czterech etapach. Pierwszy rozpocznie się 20 kwietnia. Daty pozostałych – jak zapowiedziano - będą ustalane na bieżąco. Ministerstwo Zdrowia ma przeprowadzać cotygodniową ewaluację skutków zmian. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) oraz realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

- W związku z planowanym na 20 kwietnia wejściem w życie pierwszego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 resort zaprasza do przekazywania uwag do projektu rozporządzenia. Uwagi można przesyłać do soboty 18 kwietnia do godz. 13.00 - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia.