Wprowadzone w kryteriach zmiany dotyczą między innymi umów na udzielanie świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Warunkiem zawarcia umowy jest udokumentowane systematyczne zewnętrzne monitorowania procesu psychoterapii przez osobę posiadająca certyfikat superwizora psychoterapii, prowadzonego co najmniej 8 razy w okresie ostatnich 12-tu miesięcy poprzedzającej o 2 dwa miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, proporcjonalnie do czasu obowiązania umowy.

Według rozporządzenia certyfikat superwizora psychoterapii to certyfikat wydawany przez stowarzyszenia posiadające pozytywną opinię konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, prowadzące szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych mających zastosowanie w leczeniu zaburzeń zdrowia, wyłączenie metodami o udowodnionej naukowo skuteczności, które uzyskały pozytywną opinię konsultanta krajowego.

W przypadku postępowania mającego na celu zawarcie umowy na leczenie szpitalne w trybie hospitalizacji planowej – przy ocenie spełnienia warunku uwzględnia się realizację umowy w trybie hospitalizacji, a w przypadku postępowanie na leczenie w trybie jednego dnia – przy ocenie spełnienia warunku uwzględnia się realizację umowy w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej.

Nowe brzmienie posiada załącznik dotyczący świadczeń w zakresie rehabilitacji leczniczej. Warunki dotyczące postępowania w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej w części dotyczącej kryterium jakości mówią o zatrudnieniu magistra fizjoterapii z co najmniej 5-letnim doświadczeniem jako fizjoterapeuty na co najmniej pół etatu, oraz specjalisty w dziedzinie fizjoterapii na co najmniej jedną czwarta etatu. Wymagania mówią także o zatrudnieniu technika masażysty na co najmniej jeden etat oraz o zapewnieniu konsultacji lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Wymagania dotyczące sprzętu w świadczeniach rehabilitacyjnych mówią o urządzeniu wytwarzającym impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, o wannach do masażu wirowego  kończyn, zestawie do kriostymulacji parami azotu, sali gimnastycznej stanowiącej odrębne pomieszczenie, które muszę się znajdować w miejscu udzielania świadczeń, podobnie jak przebieralnia dla pacjentów jako odrębne pomieszczenie. W lokalizacji musi się znajdować kriokomora.


POCZEKAJ, mamy dla Ciebie więcej informacji o ochronie zdrowia!
Sprawdź, czym jest serwis LEX Medica i zobacz, dlaczego jest tak popularny wśród pracowników szpitali i przychodni >>


W przypadku basenu rehabilitacyjnego wymagania dotyczą powierzchni co najmniej 4 mwk lustra wody na jedną osobę korzystającą. Dla osób dorosłych niecka basenowa musi być napełniona wodą na głębokość od 0,7 m do 1,35 m, a dla dzieci – od 0,6 m do 0,75 m.

Pozostałe warunki to między innymi szkolenie specjalizacyjne prowadzone w danej jednostce przez podmiot wpisany na listę jednostek akredytowanych.

Przy wyborze ofert w zakresie rehabilitacji brana pod uwagę będzie kompleksowość, czyli oferowanie ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej, rehabilitacji w ośrodku dziennym i w warunkach stacjonarnych.

Dostępność to godziny otwarcia placówki co najmniej 5 dni w tygodniu i co najmniej 10 godzin dziennie.

Załączniki do rozporządzenie mówią także o warunkach zawarcia umów w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, świadczeń kosztochłonnych, świadczeń psychiatrycznych dla przewlekle chorych, świadczeń psychogeriatrycznych, rehabilitacji psychiatrycznej, leczenia zaburzeń nerwicowych, świadczeń psychiatrii sądowej oraz świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Rozporządzenie mówi także o postępowaniu dotyczącym świadczeń dla osób z zaburzeniami psychicznymi w hostelu, o świadczeniach w opiece domowej (rodzinnej), o leczeniu uzależnień w formie stacjonarnej i dziennej, świadczeń seksuologicznych, a także o opiece środowiskowej.

Rozporządzenie zawiera także wykaz specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych w dziedzinach pielęgniarstwa odpowiadających przedmiotowi postępowania.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lutego 2018 roku w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielania świadczeń zdrowotnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 16 lutego 2018. Wejście w życie przepisów rozporządzenia określono na dzień następujący po dniu ogłoszenia.

 [-OFERTA_HTML-]