- Bez tego aparatu trudno sobie wyobrazić leczenie dzieci z wadami serca - powiedział dyrektor szpitala dr Maciej Kowalczyk w czwartek 18 maja 2017 roku podczas konferencji prasowej.

Poprzedni angiograf zepsuł się w 2016 roku, po 13 latach eksploatacji i jego naprawa była nieopłacalna. Zabiegi cewnikowania serca przez wiele miesięcy były wykonywane na sali hybrydowej, przeznaczonej do skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych i ortopedycznych.

Angiograf służy do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich oraz do wykonywania zabiegów, w tym cewnikowania serca.

- Ten aparat jest prosty w obsłudze, otrzymujemy dzięki niemu doskonałej jakości obrazy przy bardzo małej dawce promieniowania rentgenowskiego, co jest ważne przy częstej powtarzalności badań u niektórych dzieci. Mamy też opcję 3D, czyli obrazowania w trzech płaszczyznach, które w najbliższym czasie po szkoleniach zamierzamy uruchomić – mówiła kierownik Pracowni Hemodynamicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr Wanda Król-Jawień.

Aparat wart jest 1,7 mln złotych. Jego zakup był możliwy dzięki programowi POLKARD Ministerstwa Zdrowia (1,37 mln zł) oraz środkom własnym szpitala. Prace modernizacyjno-instalacyjne o wartości 158 tys. zł sfinansowała Fundacja USD "O Zdrowie Dziecka". Swój wkład mieli też rodzice dzieci z wadami serca, którzy podczas trzeciej edycji akcji "Wielki Rock dla Małych Serc" zebrali 43 tys. zł.

 [-OFERTA_HTML-]

 

- Od trzech lat organizuję koncerty charytatywne na rzecz kardiologii i kardiochirurgii. Moja córka Zuzia jest tutaj leczona, ma tylko jedną połówkę serduszka i heterotaksję, czyli wszystkie narządy odwrócone w lustrzanym odbiciu, dlatego zdecydowałam się na wspieranie szpitala – mówiła w czwartek Agnieszka Węgrzynek-Owcarz.

Jak mówił zastępca kierownika oddziału Kardiologii Dziecięcej dr Piotr Weryński, ze względu na brak angiografu na diagnozowanie czekało już 120-130 dzieci.
- Od dwóch miesięcy, od uruchomienia tego aparatu możemy normalnie pracować. Codziennie wykonywane są co najmniej dwa zabiegi, zrobiliśmy ich już około 70 – powiedział dr Weryński.

Rocznie w Polsce rodzi się około 3,5 tysiąca dzieci z wadami serca. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Klinice Kardiologii Dziecięcej leczonych jest rocznie około 1,2 tysiąca dzieci, 400 przechodzi zabiegi operacyjne. Poradnia Kardiologiczna szpitala opiekuje się około 14 tysiącami pacjentów.(pap)