Wnoszony sprzeciw musi być uzasadniony, pod sankcją zwrotu. Uzasadnienie takie musi zawierać określenie przepisu prawa, z którego wynikają prawa i obowiązki pacjenta, a więc tego przepisu, którego zastosowanie w związku z orzeczeniem lekarskim skutkuje stratami po stronie pacjenta (odmowa należnych świadczeń lub nałożenie obowiązków).
Pacjent jest więc traktowany tak, jak osoba posiadająca wiedzę prawniczą, pozwalającą określić w sposób właściwy podstawę prawną swojego roszczenia. Problematyczna pozostaje również kwestia samego uzasadnienia, które wymaga od pacjenta szczegółowej znajomości swoich praw i obowiązków, wynikających z przepisów prawnych sformułowanych skomplikowanym językiem i niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela. Rodzi to konieczność uzyskania pomocy prawnej, z której pacjent nie może nawet w pełni skorzystać.
W dodatku, zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pełnomocnik profesjonalny nie należy do kręgu podmiotów uprawnionych do wniesienia sprzeciwu w umieniu pacjenta.
Cały tekst www.medyczneprawo.pl
Niejasne przepisy dotyczące sprzeciwu od opinii lub orzeczenia lekarza
Przepisy dotyczące możliwości wniesienia sprzeciwu od opinii lub orzeczenia lekarza nie są jasno sprecyzowane. Potrzebne jest tutaj doprecyzowanie pewnych pojęć i określenie zasad działania komisji lekarskich, tak, aby budziły one mniejsze obawy arbitralności pisze Katarzyna Przyborowska na blogu www.medyczneprawo.pl.