Wiceprezes Rady podkreśla w swoim piśmie, że przedstawiciele obu zawodów starają się „jak najlepiej współpracować, wykonywać wyznaczone samorządowi zadania i tworzyć powagę, rangę i pozycję samorządu”. Dzieje się tak, jak zapewnia przedstawiciel samorządu lekarskiego, pomimo różnic pomiędzy dwoma zawodami oraz różnej liczby osób wykonujących każdy z nich. W samorządzie lekarskim trwają dyskusje, w tym także dotyczące struktury wewnętrznej.

Romuald Krajewski przypomina, że w historii wspólnego samorządu lekarzy i lekarzy dentystów od czasu do czasu pojawiały się wypowiedzi osób uważających rozdział samorządu lekarskiego za zasadny. Jednak jak podkreśla, nigdy nie zyskiwały one popularności ani szerszego poparcia.

Dlatego Rada ze zdziwieniem przyjęła informację o skierowanej przez poseł Halinę Szydełko do ministra zdrowia  interpelacji poselskiej w sprawie ustanowienia samorządu zawodowego lekarzy dentystów. Po zapoznaniu się z treścią tej interpelacji prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do lekarzy dentystów pracujących w komisjach stomatologicznych Rady i okręgowych rad lekarskich z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Czytaj: Naczelna Rada Lekarska przeciwko pracy rezydentów w izbach przyjęć i SOR-ach>>>

W odpowiedzi do biura Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło jak dotychczas sześć stanowisk komisji stomatologicznych okręgowych rad lekarskich, dwa stanowiska okręgowych zjazdów lekarskich oraz stanowisko prezydium jednej z okręgowych rad lekarskich. Wszystkie powyżej wymienione organy samorządu jednoznacznie i kategorycznie wyrażają wolę dalszego, wspólnego istnienia samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Do biura Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło także pismo przewodniczącej Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

„Zarówno z historii naszego wspólnego samorządu jak i z reakcji na propozycję zawartą w interpelacji wynika, że lekarze stomatolodzy w zdecydowanej większości chcą pozostać we wspólnym samorządzie i wspólnie pracować nad rozwiązaniami organizacyjnymi zapewniającymi możliwie najlepsze, odpowiadające oczekiwaniom i potrzebom członków jego funkcjonowanie. Mam nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne w udzieleniu odpowiedzi na interpelację" – oświadczył wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Dowiedz się więcej z książki
Nowe zasady opodatkowania działalności gospodarczej lekarzy i pielęgniarek \\\
    \\\\
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • \\\\
  • darmowa wysyłka od 50 zł
  • \\\
\\\