Światowy Symbolem autyzmu jest kolor niebieski, dlatego tego dnia budynki na całym świecie podświetlane były na niebiesko.

W kwietniu organizacje zajmujące się zagadnieniami dotyczącymi autyzmu organizują setki wydarzeń związanych z rozpowszechnianiem wiedzy o tej chorobie. Jak wynika z najnowszych badań CBOS akcje edukacyjne są bardzo potrzebne, ponieważ w świadomości społecznej dominuje wiele mitów dotyczących osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W marcu 2015 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie dotyczące społecznego obrazu autyzmu. 85 procent ankietowanych zadeklarowało, że słyszało o autyzmie, a 62 procent zetknęło się z osobą z autyzmem.

Czytaj: Organizacje zajmujące się autyzmem apelują o wczesną diagnozę>>>

Z przeprowadzonego badania wynika, że osoby z autyzmem są postrzegane w opinii publicznej jako mające trudność w nawiązywaniu kontaktu z drugą osobą, problemy z koncentracją, trudności z rozpoznawaniem emocji. Według powszechnych opinii są to osoby wycofane, unikające kontaktu z ludźmi, przejawiające nietypowe zachowania, niepełnosprawne intelektualnie, agresywne a także wybitne zdolności. 

Badanie ujawniło też nieprawdziwe mity dotyczące autyzmu, takie jak ten, że na autyzm chorują tylko dzieci, że autyzm można rozpoznać na pierwszy rzut oka i że jest on uleczalny.