Ustawa wprowadza minimalne poziomy płac zasadniczych, poniżej których nie będzie można ustanowić wynagrodzenia zasadniczego. Docelowe kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych zostały ustalone na poziomie zbliżonym do obecnych średnich wynagrodzeń zasadniczych poszczególnych grup zwodów medycznych – wyjaśnia resort.

Ustawa nie wprowadza siatki płac regulującej wysokość wynagrodzeń pracowników medycznych, czyli określającej, ile będą zarabiać pracownicy przynależni do poszczególnych grup zawodowych.

Ministerstwo wyjaśnia, że tabela dołączona do uzasadnienia nowej regulacji nie oznacza, ze każdy pracownik w danej grupie zawodowej w określonym w ustawie przedziale czasowym będzie otrzymywał płacę zasadniczą w podanej wysokości. Kwoty zawarte w tabeli oznaczają jedynie najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy zasadniczej niż kwota wyszczególniona w tabeli.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Według resortu ustanowienie najniższych wynagrodzeń zasadniczych pozwoli podnieść wynagrodzenia pracowników medycznych, którzy zarabiają najmniej w poszczególnych grupach zawodowych. Zastosowany mechanizm zwiększania wynagrodzeń różnicujący poziom ich wzrostu w zależności od wysokości dotychczasowej pensji zasadniczej będzie powodował, że w okresie dochodzenia do docelowych najniższych wynagrodzeń, co nastąpi pod koniec grudnia 2021 roku, pracownicy, którzy zarabiają najmniej będą otrzymywać najwyższe podwyżki.

Ustawa, inaczej niż w przypadku powszechnej ponadsektorowej płacy minimalnej, ustanawia najniższe wynagrodzenie zasadnicze. Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracowników medycznych ze względu na skutek w postaci wzrostu pozostałych składników wynagrodzenia wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość dodatków, takich jak na przykład stażowego, z tytułu dyżuru medycznego, za pracę w nocy, w niedzielę i święta, jest bowiem uzależniona od wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

 

Źródło: www.mz.gov.pl