Ministerstwo zapewnia, że przyjęcie jednolitych procedur, zasad i standardów leczenia niepłodności oraz stosowania medycznie wspomaganej prokreacji między innymi zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. 

Ustawa znacznie poprawi nadzór nad poprawnością wykonywania procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Wprowadzi bezwzględny zakaz klonowania człowieka, prowadzenia eksperymentów na ludzkich zarodkach, tworzenia hybryd i chimer oraz bezwzględny zakaz handlu ludzkimi zarodkami oraz komórkami rozrodczymi.

Zaproponowane przez resort zdrowia regulacje powołują Rejestr Dawców Komórek Rozrodczych i Zarodków, który gwarantuje zarówno zachowanie anonimowości dawców jak i pełen nadzór nad bezpieczeństwem i losem utworzonych zarodków. Wprowadza nadzór państwa nad podmiotami wykonującymi zapłodnienie metodą in vitro poprzez wydawanie przez ministra zdrowia zgód na prowadzenie takiej formy leczenia.

Ustawa zobowiązuje także świadczeniodawców do zachowania najwyższych standardów świadczenia usług medycznych z tego zakresu, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną oraz regulacjami obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej.

Projekt ustawy o niepłodności dostosowuje krajowe ustawodawstwo – w zakresie dotyczącym komórek rozrodczych i zarodków – do dyrektyw unijnych, które Polska jest zobowiązana implementować.

Polska jest ostatnim krajem wspólnoty, który nie uregulował dotąd, na poziomie ustawowym kwestii związanych z dawstwem, pobieraniem, przetwarzaniem, testowaniem, przechowywaniem oraz dystrybucją komórek rozrodczych i zarodków.

Projekt resortu zdrowia oparty jest na sprawdzonych rozwiązaniach, przyjętych przez inne kraje europejskie.

Od 1 lipca 2013 roku w Polsce realizowany jest rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro. Zakwalifikowane do programu pary mogą skorzystać z dofinansowania trzech cykli leczniczych. Na początku lipca 2014 Ministerstwo Zdrowia podało, że w wyniku programu urodziło się 214 dzieci, a liczba ciąż wynosi 2 559.

Czytaj więcej: 214 dzieci urodziło się w efekcie rządowego programu in vitro >>>

Na liście leków refundowanych, która obowiązuje od 1 lipca 2014, pojawiło się 13 preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu niepłodności metodą in vitro. Chodzi o leki potrzebne do stymulowania jajeczkowania, których koszt wynosi kilka tysięcy złotych w jednym cyklu.

Więcej na ten temat: Od lipca 2014: leki stosowane w procedurze in vitro na liście refundacyjnej>>>