Według autora na rzecz tego stanowiska przemawiają trzy argumenty. Pierwszy to taki, że spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu stanowi naruszenie dobra osobistego bliskich poszkodowanego. 

„Po drugie, należy uwzględnić argumenty aksjologiczne przy wykładni przepisów o ochronie dóbr osobistych oraz o zadośćuczynieniu w razie śmierci bliskiego na skutek wypadku – skoro zadośćuczynienie przysługuje w razie śmierci bliskiego w wyniku wypadku, to nie zasługuje na akceptację odmowa możliwości dochodzenia zadośćuczynienia, gdy bliski wypadek przeżyje, lecz dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu. Po trzecie, trzeba wziąć pod uwagę tendencję występującą w zagranicznych systemach prawnych – obecnie w większości tych systemów dopuszczalne jest zasądzenie zadośćuczynienia na rzecz osoby, której bliski wskutek wypadku doznał uszczerbku na zdrowiu” – czytamy w artykule.

Autor stwierdza, że w ostatnich latach można zaobserwować intensyfikację ochrony majątkowej dóbr osobistych. Instytucja zadośćuczynienia należnego w razie naruszenia dobra osobistego przeszła w naszym kraju istotną ewolucję. Po 1945 roku odmawiano jego zasądzania, natomiast współcześnie orzecznictwo sądowe oraz ustawodawca przewidują coraz więcej przypadków, gdy pokrzywdzonemu przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie.

„Tezę o możliwości występowania o zadośćuczynienie w razie śmierci bliskiego w wypadku uzasadnia dostrzeżenie, że śmierć w wyniku wypadku powoduje ból i cierpienie bliskich” – czytamy w artykule.

Czytaj: Koszt leczenia osoby po wypadku może sięgnąć nawet 2 mln zł>>>

Autor  rozwinął w swoim tekście argumenty przemawiające za wskazaną tezą, a następnie rozważył zbieg roszczeń o zadośćuczynienie samego poszkodowanego oraz jego bliskiego, a także krąg osób uprawnionych do dochodzenia zadośćuczynienia w razie uszczerbku na zdrowiu bliskiego. Ocenił też, czy ubezpieczyciel, z którym sprawca wypadku ma zawartą umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (z reguły analizowane zagadnienie powstaje w związku z wypadkami komunikacyjnymi, gdzie istnieje obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC), odpowiada za wypłatę zadośćuczynienia na rzecz bliskich poszkodowanego w wypadku.

Cały artykuł: „Zadośćuczynienie za doznanie przez bliskiego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku” dostępny jest w czasopiśmie „Państwo i Prawo”, nr 1/2016.

 
Dowiedz się więcej z czasopisma

Państwo i Prawo