Ministerstwo Zdrowia, dostrzegając te wyzwania, ogłosiło konkurs w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na uczenie dzieci w wieku od 4 do 6 lat zdrowych nawyków żywieniowych. Zadanie było skierowane do dzieci z niewielkich miejscowości z całej Polski i polegało na przekazaniu w przystępny i zrozumiały sposób wiedzy na temat odżywiania.

Konkurs wygrało stowarzyszenie Dietanova, którego specjaliści prowadzili w lipcu 2017 zajęcia w Darłowie, Ustce i na Podlasiu. W sierpniu 2017 roku planowane są kolejne – w Jarosławiu na Podkarpaciu i w Szczebrzeszynie, podczas Festiwalu Języka Polskiego. Uczestnicy tych zajęć uczestnicy słuchają bajek i pomagają ulubionym bohaterom skomponować odpowiedni posiłek. Dzieci biorą też udział w warsztatach kulinarnych, podczas których uczą się między innymi obierać i kroić owoce oraz gotować proste dania – np. kaszę jaglaną z dodatkami. Ważnym elementem jest poznawanie smaków, zapachów i konsystencji jedzenia oraz spożywanie posiłku przy wspólnym stole.

Resort zdrowia podkreśla, że tworzenie prawidłowych nawyków żywieniowych jest najlepszą formą profilaktyki. Coraz częściej właściwych wzorców brakuje w domu. Badania potwierdzają, że polskie dzieci jedzą za mało owoców, warzyw i przetworów z mleka. Za to często, za przyzwoleniem rodziców, konsumują przekąski zawierające zbyt dużo cukru, tłuszczu i soli. Najmłodsze, tuż po skończeniu pierwszego roku życia, spożywają nadmierne ilości soków owocowych. Nieprawidłowa dieta wiąże się często z brakiem aktywności ruchowej. Skutkiem jest plaga otyłości wśród dzieci, zagrażająca ich zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi psycho-fizycznemu. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce potroiła się liczba dzieci z nadwagą.

Stowarzyszenie Dietanova powstało w 2012 roku w Warszawie z inicjatywy specjalistów żywienia człowieka i może pochwalić się dużym doświadczeniem m.in. w prowadzeniu warsztatów w przedszkolach i w szkołach (na przykład „Mały dietetyk”, „Jemy zdrowo-kolorowo”). Misją stowarzyszenia jest edukacja żywieniowa, wspieranie osób o szczególnych potrzebach żywieniowych, a także promocja prawidłowego żywienia i zdrowego trybu życia wśród najmłodszych.

Narodowy Program Zdrowia 2016-2020 wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań  prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia, poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia.

Źródło: www.mz.gov.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]