W dziedzinach, na które jest największe zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów, czyli w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i psychiatrii, przyznano miejsca rezydenckie w ilości ≥ 90% zgłoszonego zapotrzebowania.

W dziedzinach medycyny objętych projektem finansowanym w ramach środków z Funduszy Europejskich „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju”, czyli takich dziedzinach jak onkologia kliniczna, radioterapia onkologiczna, chirurgia onkologiczna, patomorfologia, hematologia, geriatria, ortopedia i traumatologia, rehabilitacja medyczna, reumatologia oraz medycyna rodzinna także przyznano miejsca rezydenckie w ilości ≥ 90% zgłoszonego zapotrzebowania.

W dziedzinach priorytetowych nieuwzględnionych wśród wyżej wymienionych czyli w anestezjologii i intensywnej terapii, medycynie ratunkowej, neonatologii, neurologii dziecięcej, onkologii i hematologii dziecięcej, pediatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz stomatologii dziecięcej przyznano miejsca rezydenckie w ilości ≥ 90% zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

We wszystkich dziedzinach stomatologicznych, czyli w chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, periodontologii, protetyki stomatologicznej, stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz chirurgii szczękowo-twarzowej przyznano miejsca rezydenckie w ilości ≥ 90% zgłoszonego zapotrzebowania.

Natomiast w dziedzinach, w których zgodnie ze Szpitalnymi Mapami Potrzeb Zdrowotnych występują największe braki kadrowe, takich jak gastroenterologia dziecięca, neuropatologia, kardiologia dziecięca, medycyna morska i tropikalna, medycyna lotnicza, immunologia kliniczna, farmakologia kliniczna, toksykologia kliniczna, genetyka kliniczna, mikrobiologia lekarska, otorynolaryngologia oraz medycyna sądowa przyznano miejsca rezydenckie w ilości ≥ 90% zgłoszonego zapotrzebowania.

W pozostałych dziedzinach medycyny przyznano miejsca rezydenckie w ilości ≥ 40% zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Resort informuje, że liczba miejsc rezydenckich została ogłoszona również za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK).  Liczba miejsc dla specjalizacji: epidemiologia, zdrowie publiczne i chirurgia szczękowo-twarzowa jest łączna dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano listy przyznanych miejsc rezydenckich dla poszczególnych województw.

Źródło: www.mz.gov.pl