- Niska świadomość zdrowotna społeczeństwa oraz wykrywanie chorób dopiero w zaawansowanych stadiach rozwojowych znacznie zmniejsza całkowite wyleczenie - mówi profesor Wojciech Golusiński, kierownik Klinki Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Profesor Golusiński wspólnie z resortem zdrowia przygotował ogólnopolski program. Jego zdaniem W Polsce wydaje się za mało pieniędzy na działania profilaktyczne – nie tylko te służące zwiększeniu dostępu do badań diagnostycznych, ale również takie, które mają na celu podniesienie wiedzy o zdrowym stylu życia i o tym, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Grupę docelową projektu wyodrębniono, uwzględniając założenia Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi oraz National Institute for Health and Care Excellence. Są to osoby z grupy wiekowej 40-65 lat (w wieku aktywności zawodowej), znajdujące się w grupie ryzyka. Chodzi o wieloletnich palaczy, osoby nadużywające alkoholu, ponadprzeciętnie zagrożone wirusem brodawczaka ludzkiego. (pap)

Czytaj także: Projekt o sieci szpitali - co musisz wiedzieć?>>>