Ministerstwo oświadczyło, że decyzja w sprawie refundacji została podjęta w wyniku rozpatrzenia przez ministra zdrowia wniosków złożonych przez producenta leku i wydania pozytywnej decyzji refundacyjnej  – a nie rzekomego „nacisku pacjentów” na Ministerstwo.

W informacji podkreślono, że nieprawdą jest, iż Ministerstwo Zdrowia „wycofało się z decyzji o stosowaniu tańszych zamienników”. „Stanowisko ministra zdrowia w kwestii odpowiedników (leków generycznych) pozostaje niezmienne – odpowiedniki dopuszczone do obrotu są tak samo skuteczne i bezpieczne jak leki innowacyjne. Potwierdzają to badania biorównoważności – porównawcze badania kliniczne, prowadzone zgodnie z aktualną wiedzą naukową” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo informuje, że wnioski złożone przez firmę Novartis zostały rozpatrzone zgodnie z przepisami ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. nr 122, poz. 696, z późn. zm.).

Ministerstwo podkreśla też, że wszystkie leki dopuszczone do obrotu  i zawierające imatynib są tak samo skuteczne i bezpieczne. Odpowiednikami (lekami generycznymi) finansowanymi przez publicznego płatnika w ramach katalogu chemioterapii mogą być leczeni zarówno pacjenci z aktualnie zdiagnozowaną przewlekłą białaczką szpikową z udokumentowaną obecnością genu BCR-ABL lub chromosomu Filadelfia (Ph+), jak i chorzy leczeni dotąd w ramach programu „Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej (ICD-10 C 92.1)”.