Nowelizacja przewiduje zmianę załączników do dotychczasowego rozporządzenia z 6 listopada 2013 roku. W wykazie świadczeń gwarantowanych (załącznik nr 1) proponuje się dodanie nowych świadczeń „Porada specjalistyczna - Opieka nad pacjentem z cukrzycą” oraz „Porada specjalistyczna - Opieka nad pacjentem zakażonym HIV, leczonym lekami antyretrowirusowymi (ARV)”.

Dotychczas wskazane świadczenia były jedynie przewidziane w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Nr 62/2016/DSOZ z 29 czerwca 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (NFZ.2016.62), co mogło budzić uzasadnione wątpliwości prawne w kontekście obowiązku określania warunków realizacji świadczeń w akcie rangi rozporządzenia (art. 31d ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Nowelizacja przewiduje szczegółowe wymagania dla tych kategorii świadczeń, zarówno w odniesieniu do kwalifikacji personelu, jak i wymagań sprzętowych oraz organizacyjnych.

Minister proponuje również rozszerzenie katalogu lekarzy uprawnionych do udzielania porad specjalistycznych w leczeniu osteoporozy u dzieci o specjalistów w dziedzinie pediatrii posiadających minimum 5-letnie doświadczenie w leczeniu dzieci i młodzieży z chorobami metabolicznymi kości.

W zakresie procedur zabiegów proponuje się dodanie nowego świadczenia „Podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej”, które ma obejmować jej podanie pacjentce w 28-30 tygodniu ciąży zgodnie z aktualnymi zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii, transfuzjologii klinicznej oraz perinatologii.

W odniesieniu natomiast do pozostałych świadczeń (załącznik nr 5 rozporządzenia) proponuje się wyodrębnienie warunków realizacji hemodializy z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru. W wypadku tego świadczenia wymagany czas pracy personelu w ramach etatu będzie obliczany bez uwzględnienia dyżurów. Jednocześnie w godzinach, w których nie są wykonywane świadczenia planowe, konieczna będzie obecność w stacji dializ pielęgniarki, a lekarz będzie zobowiązany do pozostawania w gotowości z czasem dojazdu nie dłuższym niż 45 minut od momentu powiadomienia.

Termin zgłaszania ewentualnych uwag do projektu upływa 17 marca 2017 roku.

Nowelizacja ma wejść w życie w dniu następnym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl