Spółka Centrum Dializa ma zarządzać mieniem placówki przez najbliższe 25 lat. Pieniądze z dzierżawy mają być przeznaczone na spłatę 20 mln zł długu placówki.

Przeciwni dzierżawie są pracownicy szpitala i związki zawodowe. Związki zawodowe zaskarżyły uchwałę rady powiatu dotyczącą dzierżawy placówki do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. "Chcemy odwołania i dyrektor szpitala i rady powiatu, która umożliwiła dzierżawę Mieszkańcy bardzo ubolewają nad tym, co się stało" – powiedział Dyczewski.

O podpisaniu umowy poinformowała w piątek po południu na sesji rady powiatu augustowskiego dyrektor szpitala Danuta Zawadzka. Jak dodała, wejście w życie umowy uzależnione jest od zgody NFZ na przejęcie przez spółkę Centrum Dializa kontraktu szpitala na świadczenie usług medycznych.

Mieszkańcy powiatu augustowskiego w proteście przeciwko decyzjom rady powiatu, starosty augustowskiego i dyrektor szpitala powołali Społeczny Komitet Referendalny, który zebrał ponad 6 tysięcy podpisów popierających odwołanie rady powiatu augustowskiego. W poniedziałek mają złożyć w tej sprawie wniosek z podpisami w Krajowym Biurze Wyborczym w Suwałkach.

Nowy dzierżawca ma przejąć prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną. Spółka jest zobowiązana zapewnić obecny zakres bezpłatnych usług medycznych. Centrum Dializa ma przejąć także kontrakt z NFZ. Dzierżawca szpitala będzie mógł też prowadzić w placówce dodatkowe płatne usługi medyczne.

Przetarg na dzierżawę zorganizował sam szpital. Centrum Dializa zaproponowało 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego ma być spłacane zadłużenie placówki, kaucję 4 mln zł oraz udzielenie gwarancji zatrudnienia i warunków płacowych dla obecnych pracowników na najbliższy rok.

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje ok. 300 osób. Może on przyjąć 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

Centrum Dializa sp. z o.o. istnieje od 13 lat. W założeniu miała świadczyć usługi z zakresu hemodializoterapii. Obecnie na terenie kraju ma 39 stacji dializ. Ma również w dzierżawie dwa szpitale: w Łasku i Pszczynie. Szpital augustowski ma być trzecią placówką prowadzoną przez spółkę.