Z wnioskiem o sfinansowanie zakupu ECMO zwrócili się do marszałka województwa małopolskiego lekarze Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II i działającego tam Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Do tej pory do ich dyspozycji były dwa stacjonarne urządzenie ECMO.

Czytaj: Sztuczne płuco-serce od WOŚP dla Szpitala w Prokocimiu >>>

Przenośny sprzęt ECMO to małe urządzenie, które można zabrać na pokład śmigłowca lub karetki. Umożliwia ono natychmiastową pomoc w sytuacjach, kiedy liczy się każda minuta: na przykład podczas wypadków masowych, katastrof czy wypadków w górach. Krakowscy lekarze już przeprowadzili rozmowy z komendantem wojewódzkim policji w Krakowie i w nagłych przypadkach będą mogli korzystać z policyjnego śmigłowca „Sokół”. Dzięki temu ekipa medyczna i sprzęt będą mogły w krótkim czasie znaleźć się w dowolnym miejscu w Małopolsce.

Płucoserce jest używane nie tylko w przypadku hipotermii, ale również gdy nie da się leczyć pacjenta w konwencjonalny sposób. Gdy zachodzi konieczność pozaustrojowego natleniania krwi, na przykład podczas zatrucia lekami, ciężkiego poparzenia czy ciężkiej postaci grypy. 

– Nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie, dlatego pieniądze na zakup przenośnego ECMO po prostu musiały się znaleźć – mówi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. – 300 tys. zł zostanie przeznaczone na ten cel z budżetu województwa. To w całości pokryje koszt zakupu sprzętu. Płucoserce pozwoli między innymi na ratowanie życia skrajnie wyziębionych osób na przykład po wydobyciu ich spod lawiny. Dzięki niemu lekarze od razu – w miejscu zdarzenia – będą mogli rozpocząć akcję ratunkową lub w najbliższym SOR-ze podjąć działania medyczne, co kwalifikuje pomysł jako unikalne rozwiązanie na skalę krajową.