Opieka koordynowana jest potrzebna, ponieważ medycyna podlega coraz większej specjalizacji, przybywa nowych rodzajów badań i metod leczenia. Mimo że skuteczność dostępnych narzędzi rośnie, to w tradycyjnym systemie organizacyjnym lekarzowi trudno jest scalić informacje o pacjencie pochodzące z coraz liczniejszych źródeł. W rezultacie efektem są dodatkowe czynności, niepotrzebne zwiększanie liczby wizyt, dłuższe postepowanie, a w skrajnych przypadkach nawet powtarzanie niektórych badań, gdy poprzednie wyniki stały się już nieaktualne. W takim systemie opieki pacjent czuje się zagubiony, brak mu całościowej wiedzy o swoim stanie oraz o planowanych krokach.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji opieka koordynowana. Wiąże się ona z gruntowną przebudową organizacji usług wspartą nowymi technologiami i kanałami komunikacji. Lux Med, oferując taki model opieki, w pierwszej kolejności łączy izolowane wcześniej usługi w tzw. ścieżkę pacjenta, na której lekarz lub pielęgniarka koordynują wszystkie działania, aby następowały one w odpowiedniej kolejności, a pacjent miał przez cały czas dostęp do skierowań i zaleceń oraz możliwość nawiązania kontaktu w razie wątpliwości.

W ramach opieki koordynowanej pacjenci placówek Lux Med maja stały podgląd swoich wyników badań i zaplanowanych wizyt. Na kolejnych etapach postępowania personel i pacjent mają do dyspozycji różne sposoby komunikacji - od komentowania wyników badań przez lekarza zanim pacjent obejrzy je na portalu po konsultację telemedyczną w formie połączenia głosowego lub wideokonferencji. W razie konieczności istnieje możliwość umówienia się na dodatkową wizytę osobistą. Od pacjenta i lekarza zależy, w jakiej formie zrealizują poszczególne etapy, włącznie z podsumowaniem, końcowymi zaleceniami oraz kontrolą leczenia.

Po zalogowaniu się na Portalu Pacjenta można przeglądać i pobrać wyniki swoich badań, a także ich opisy, zadać pytanie lekarzowi dotyczące ostatniej wizyty czy też porozmawiać z lekarzem na temat wątpliwości związanych ze stanem zdrowia.

W celu osiągnięcia takiego efektu ciągłości opieki, konieczne jest użycie odpowiednio zaprojektowanych systemów informatycznych. Przede wszystkim dokumenty pacjenta muszą mieć formę elektroniczną, a dostęp do nich podlegać restrykcyjnym zasadom bezpieczeństwa. Dzięki temu dane medyczne przestają być powiązane wyłącznie z wizytą i jej miejscem (jak w przypadku dokumentacji papierowej), a zaczynają bezpiecznie „podążać" za pacjentem drogą elektroniczną.

Natomiast do realizacji poszczególnych funkcji służą dedykowane aplikacje, przy pomocy których na przykład lekarz udziela pacjentowi telekonsultacji, technik w laboratorium podpisuje wyniki badań, a pacjent te wyniki bezpiecznie przegląda.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Kluczowym wymaganiem wobec systemów wspierających koordynację jest ich wzajemna komunikacja. Dokumenty medyczne z różnych źródeł muszą dawać się w nich odczytać, gwarantować oryginalność podpisu, ich przesyłanie musi być poufne, a udostępnianie ograniczone wyłączenie do osób uprawnionych.

Koordynacja opieki jest więc zadaniem złożonym i wymaga dużej skali zmian i inwestycji po stronie świadczeniodawcy. Takie wdrożenia są przez Lux Med traktowane priorytetowo, gdyż ich efektem jest znaczny wzrost komfortu i jakości obsługi pacjentów.
 

Źródło: Lux Med

 [-OFERTA_HTML-]