Gościem marszałek był między innymi Gottfried Hein, prezes tej placówki.
– Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma polityka kontraktowania świadczeń przez NFZ. Jednak samorządy, szczególnie powiatowe, także powinny wypracowywać własne rozwiązania dla dobra pacjentów po obu stronach granicy – mówiła marszałek

Spotkanie było pokłosiem seminarium pod tytułem „Choroba nie zna granic”, które odbyło się w marcu 2017 roku w Poczdamie. Pojawił się wówczas pomysł połączenia sił i potencjałów szpitali w Guben i Gubinie.

Obecnie w Gubinie jest realizowana nocna i świąteczna opieka ambulatoryjna oraz działa zakład opiekuńczo-leczniczy, działalność ta prowadzona jest przez spółkę Szpital w Krośnie Odrzańskim.

Natomiast Szpital Naëmi-Wilke-Stift w Guben prowadzony jest przez Fundację Kościelną Samodzielnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. W lecznicy działają oddziały: wewnętrzny, chirurgia, ortopedia i anestezjologia z oddziałem intensywnej terapii.
– Od 2014 roku odnotowujemy coraz większą liczbę pacjentów z Polski. Nie ma problemu, jeśli pacjent trafia do naszego szpitala  po wypadku czy zdarzeniu, które miało miejsce na terenie Guben. Problem powstaje, kiedy dochodzi do niebezpiecznego wypadku w Polsce i pacjent nie może zostać przewieziony do nas, tylko wiezie się go do oddalonego o 30 km szpitala w Polsce – tłumaczył Gottfied Hein.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Marszałek Polak poinformowała, że temat opieki medycznej w pasie transgranicznym był już przedmiotem rozmów Konwentu Marszałków RP. Zapewniła także, że zgłosi ten temat na posiedzenie najbliższego posiedzenia Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej, w którym pełni funkcję przewodniczącej.

Podkreśliła rolę samorządów powiatowych, które mają szpitale w przygranicznych miastach. Jednocześnie wskazała na kluczową rolę Narodowego Funduszu Zdrowia jako podmiotu odpowiedzialnego za politykę kontraktowania świadczeń. Problemy związane z opieką transgraniczną powinny być rozwiązane systemowo.

Gottfied Hein podał także pozytywne przykłady współpracy między innymi sąsiadujących miast na granicy czesko-austriackiej. Tam udało się wypracować wspólny system opieki zdrowotnej.

 

Źródło: www.lubuskie.pl