Jak podkreśliła p.o. dyrektora szpitala Iwona Bednarek, oddziały geriatryczne są w Łodzi potrzebne, ponieważ populacja miasta się starzeje. Dyrektor przytoczyła prognozy GUS, z których wynika, że w roku 2035 odsetek osób po 65. roku życia wzrośnie w Polsce z 14 do 32 procent.

- Już teraz należy zadbać o rozwój usług medycznych uwzględniających specyficzne potrzeby seniorów. U osób starszych nawet zwykła infekcja może spowodować niewydolność nerek, krążenia, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Po kilku dniach leżenia pacjent jest unieruchomiony i wymaga pomocy rehabilitanta-  dodała.

Czytaj: Potrzebne centra aktywności i zespoły oceny zdrowia dla seniorów >>>

Jak wynika z analiz GUS odsetek seniorów w województwie łódzkim wynosi obecnie 16 procent i należy do najwyższych w kraju. Łódź należy do miast, w których, według demografów, w ciągu najbliższych pięciu lat znacząco przybędzie mieszkańców w starszym wieku. Jednocześnie GUS wykazuje, że łodzianie po 65. roku życia mają przed sobą najkrótszy (w porównaniu z mieszkańcami innych regionów) okres życia - mężczyźni średnio 14,7 lat, a kobiety 19,2 lat.

Nowy, 19-łóżkowy oddział chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii jest przystosowany do specyficznych potrzeb osób w podeszłym wieku. Został wyposażony w łóżka z antyodleżynowymi materacami, których zakup sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.Ordynator oddziału dr Anna Rżanek zaznaczyła, że w dwóch oddziałach wewnętrznych i geriatrii szpitala Jonschera przy ulicy Przyrodniczej odsetek hospitalizowanych seniorów wynosi aż 70.
- Pacjenci, którzy do nas trafiają mają wiele chorób jednocześnie i cierpią na niepełnosprawność spowodowaną procesami starzenia. Kiedyś na oddziałach internistycznych rzadkością był pacjent 80-letyni. Obecnie mamy bardzo wielu pacjentów po 90. roku życia - podkreśliła.

Zdaniem dr Rżanek, osoby w podeszłym wieku, którymi się zajmuje, mają ogromny apetyt na życie i jeśli będą prawidłowo leczone i zaopatrzone medycznie, będą stanowić szczęśliwą grupę społeczną.

Czytaj :Zagrożenia zdrowia publicznego: starzenie, niepełnosprawność, patologie >>>

Dr Rżanek, która jest także pracownikiem Akademii Muzycznej w Łodzi, co piątek prowadzi w szpitalu zajęcia muzykoterapii wspólnie ze studentami tej uczelni.
- Śpiewamy, gramy muzykę poważną i tańczymy razem z pacjentami. Następnego dnia po takich zajęciach wszyscy seniorzy mają prawidłowe ciśnienie krwi, są zadowoleni i szybciej zdrowieją - dodała.

Jak zaznaczyła dyrektor szpitala, władze miasta planują utworzenie przy ulicy Przyrodniczej ośrodka wyspecjalizowanego w opiece nad seniorami.

- W kolejnym etapie modernizacji planujemy utworzenie sal zajęć terapeutycznych, w których będzie można grać w bilard, szachy, rozwijać zdolności plastyczne czy muzyczne. W przypadku seniorów tego typu gry i rozrywki można traktować jako zajęcia rehabilitacyjne i ważną część terapii - podkreśliła. (pap)