Tymczasem jak wynika z badań potrzeby pacjentów dotyczą, oprócz podstawowej – szybkiego dostania się do lekarza, przede wszystkim – empatii wykazywanej przez personel medyczny.

W konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia w kategorii zarządzanie kapitałem ludzkim zostały zgłoszone dwa projekty.

Pierwszy dotyczył  przygotowania organizacji do wdrożenia Normy Social Accontability 8000, dotyczący kultury organizacyjnej i stworzenia przyjaznego środowiska pracy, przedstawiony został przez Scanmed Multimedis.

Drugi, który został nagrodzony to projekt dotyczący wdrożenia autorskiego oprogramowanie do obsługi indywidualnej opieki pacjenta, przedstawiony przez spółkę MEDIsystem, prowadzącą ośrodki opieki długoterminowej i rehabilitacji stacjonarnej. Mimo że jest to projekt dotyczy zarządzania kapitałem ludzkim w centrum uwagi jest tutaj pacjent i jego potrzeby.

Program polegał na określeniu liczby czynności przypadających na jednego pacjenta dziennie (było ich 14), przypisaniu do tych czynności określonych pracowników oraz stworzenie dzięki temu standardu opieki długoterminowej, dotychczas nie istniejącego w naszym kraju.

Wdrożenie tego projektu pozwoliło na usprawnienie komunikacji na linii pracownik-przełożony, pozwoliło na ujawnienie potrzeb takich jak  tak, że pewne czynności opiekuńcze wymaga innego rozkładu godzin pracy personelu, z uwagi na różne kompetencje wymagane przy poszczególnych czynnościach.

Wbrew temu, co można by sądzić, że takie „rozpisanie” czynności wykonywanych przy pacjencie może „odczłowieczyć” opiekę, tak się nie dzieje. Podstawowym problemem pacjentów przebywających obecnie w większości szpitali jest brak informacji o tym, co się z nimi dzieje. Tymczasem dzięki systemowi wdrożonemu w ośrodkach MEDIsystem zarówno pacjent, jak i jego rodzina, oraz oczywiście nadzorujący pracę personelu, mają pełną informację i wgląd do tego, co aktualnie dzieje się z podopiecznym, jaki jest cel poszczególnych czynności, czy odbyły się zgodnie z planem, a jeżeli nie, co było tego przyczyną.

Takie działania pozwalają jednocześnie uzyskać większą efektywności działania, ponieważ pozwalają na jak  najlepsze wykorzystanie kompetencji personelu.

Program ten powstał na zamówienie spółki MEDIsystem, która wdrożyła go w swoich sześciu ośrodkach. Koszt programu wyniósł 500 tys. zł.

Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach konkursu w kategorii zarządzanie kapitałem ludzkim pojawi się jeszcze więcej równie ciekawych projektów.

Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Na temat konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia można przeczytać także tutaj>>>


 Kapitał ludzki

Uczestnicy sesji na temat zarządzania kapitałem ludzkim: moderator panelu Małgorzata Gałązka - Sobotka z Uczelni Łazarskiego, Roman Kolek -wicemarszałek województwa opolskiego, Agnieszka Baran – Scanmed Multimedis SA, Jarosław Kozera - prezes spółki Zdrowie EMC w Kwidzyniu, Dr n med. Zbigniew Jaranowski – MEDI System, dr Andrzej Krupa - doktor nauk medycznych o specjalnościach: lekarz chorób wewnętrznych, specjalista radiodiagnostyki, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego oraz Agnieszka Szpara, dyrektor zarządzający Care Experts.