Dzięki działaniom dyrekcji szpitala udało się pozyskać 233 mln zł z czego blisko 126 mln  ze środków EFRR na lata 2007-2013. Pozostałe środki pochodziły z budżetu samorządu województwa łódzkiego, urzędu marszałkowskiego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Pozyskane środki przeznaczono na realizację 13 projektów współfinansowanych ze środków unijnych, w tym 4 polegające na wymianie doświadczeń z placówkami zagranicznymi
w formie wyjazdów personelu szpitala do znanych placówek służby zdrowia w największych stolicach europejskich. Z dotacji celowych samorządu województwa łódzkiego i Ministerstwa Zdrowia sfinansowano między innymi budowę lądowiska dla śmigłowców ratowniczych, wyremontowano i doposażono zakład teleradioterapii, wyremontowano oddział radioterapii i onkologii ogólnej, a także wyremontowano i oddano do użytku nowoczesny, jedyny  w województwie łódzkim ośrodek przeszczepu szpiku, zakupiono nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną.

- W roku 2007 był to jedyny szpital onkologiczny w Łodzi, który był w złym stanie, posiadał przestarzałą aparaturę, złe warunki lokalowe - mówił dyrektor szpitala Wojciech Szrajber podczas konferencji podsumowującej konkurs. - Postanowiliśmy to zmienić, postawiliśmy na onkologię i chemioterapię jednodniową. W tej chwili placówka ta posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na chemioterapię wyższy niż warszawskie Centrum Onkologii.

Poprzez realizację projektów inicjatywy „Wspólnie dla onkologii łódzkiej” mieszkańcy województwa łódzkiego uzyskali łatwiejszy, szeroki dostęp do lekarzy specjalistów onkologii i do wysokospecjalistycznych procedur diagnostyki i leczenia. Szpital stał się nowocześnie wyposażoną placówką, z aparaturą i sprzętem spełniającym najwyższe wymagania i normy europejskie.

Dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory wskazuje na nieustanną potrzebę intensyfikacji działań na rzecz onkologii. Województwo łódzkie na tle innych województw biorąc pod uwagę surowy współczynnik umieralności znajduje się na pierwszym miejscu , i to zarówno w grupie mężczyzn jak i kobiet.

W ramach projektu utworzono między innymi pracownię PET, system e-radiologii, zakupiono wyroby medyczne do diagnostyki oraz wybudowano drogę między lądowiskiem a SOR-em. Utworzone zostało Centrum Urazowe, przebudowano lokalną elektroenergetyczną w celu zapewnienia sprawnego alternatywnego źródła. Projekt obejmował także rewitalizację zabytkowego zespołu dawnego szpitala pediatrycznego im. Anny Marii przy ul. Piłsudskiego 71.

Istotną sprawą decydującą o powodzeniu przedsięwzięcia  już na etapie jego realizacji był dobrze dobrany zespół zarządzający. WSS im. M. Kopernika w Łodzi posiada rozbudowany dział pozyskiwania i wdrażania projektów inwestycyjnych oraz dział techniczny,  które wspólnie przez ostatnie lata przeprowadziły i rozliczyły wiele inwestycji budowlanych, remontowych i instalacyjnych ze środków własnych, budżetu województwa, budżetu państwa i środków unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na potrzeby każdego projektu  dyrektor szpitala powoływał „Biuro Projektu” w skład, którego wchodził koordynator projektu, specjalista ds. rozliczeń finansowych, specjalista ds. technicznych i w zależności od specyfiki projektu inne osoby, których obecność była gwarancją prawidłowej realizacji projektu. Osoby wchodzące w skład „Biura Projektu” od początku uczestniczyły w przygotowaniach projektu oraz dokumentów aplikacyjnych dla pozyskania środków finansowych na przedmiotową inwestycję. Tak skompletowany zespół gwarantuje profesjonalny i prawidłowy przebieg realizacji projektu pod względem operacyjnym, merytorycznym, finansowym oraz technicznym.

Celem konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia jest promowanie najwyższych standardów zarządzania podmiotami leczniczymi, w tym upowszechnianie najlepszych praktyk i rozwiązań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pacjentów, finansami, infrastrukturą i kapitałem ludzkim.

- Konkurs to przede wszystkim działanie, które ma szerzyć wiedzę o zarządzaniu nowoczesnym podmiotem leczniczym, ale też tę wiedzę tworzyć poprzez dzielenie się najlepszymi doświadczeniami w różnych obszarach zarządzania. Wyróżniamy i nagradzamy w konkursie projekty, które przyniosły już wymierne, pozytywne efekty i mogą stać się inspiracją dla innych – mówi Marcin Stępień, dyrektor segmentu ochrony zdrowia Wolters Kluwer.

Konkurs skierowany był do podmiotów leczniczych prowadzących działalność szpitalną. W tegorocznej II edycji konkursu oceniano projekty z zakresu zarządzania placówką medyczną, których wdrożenie przyniosło pozytywne efekty oraz wymierne zmiany i które realizowane były po 1 stycznia 2008 roku, a zakończone do 30 czerwca 2013 roku.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie
www.konferencje.abc.com.pl