Tydzień Testowania na HIV to międzynarodowa kampania, w którą włączyło się ponad 400 organizacji z 56 państw. Akcja potrwa do 29 listopada. W tym czasie Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), gdzie anonimowo i bezpłatnie można wykonać test w kierunku HIV, wydłużą swoje godziny pracy. Do badań zachęcać będą m.in. pracownicy służby zdrowia oraz organizacje pozarządowe prowadzące PKD.

Do akcji włączyła się m.in. Fundacja Edukacji Społecznej (FES) we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. "Nie ma grup ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Nawet jeśli zdarzyło się to tylko raz, nie ma na co czekać, trzeba wykonać test" - przekonywała dyrektorka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn w piątek na konferencji prasowej.

W czasie Tygodnia Testowania w prowadzonym przez FES Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Nowogrodzkiej będzie można wykonać tzw. szybki test i otrzymać wynik już po 30 minutach. Punkt będzie czynny również w weekend.

"Warto skorzystać, zrobić test i żyć spokojnie. Nie wolno przy tym zapominać, że jednoznacznie zakażenie można wykluczyć dopiero, gdy od ryzykownej sytuacji minęło przynajmniej 12 tygodni" - przypomniała prezeska FES Magdalena Bartczak.

Marta Walichnowska z Krajowego Centrum ds. AIDS przekonywała, że warto się badać w PKD, ponieważ tylko tam można wykonać test anonimowo i bezpłatnie, a także porozmawiać z doradcą, zarówno przed badaniem, jak i przy odbiorze wyniku. Jak podkreśliła, jest to szczególnie ważne dla osób, które otrzymują wynik dodatni. Zaznaczyła, że w PKD pracują wyłącznie certyfikowani i wykwalifikowani doradcy. Placówki te, których w Polsce jest obecnie 32, prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Do Tygodnia Testowania przystąpiło 12 PKD.

Jak poinformowała Walichnowska, rocznie do PKD zgłasza się ponad 30 tys. osób, ok. 1,2 proc. z nich dowiaduje się, że ma HIV (w 2012 r. otrzymano 359 dodatnich wyników). Punkty te wykrywają ok. jedną trzecią wszystkich zakażeń HIV w Polsce.

Wśród osób, u których wykryto zakażenie w PKD, dominują ludzie młodzi - w wieku 20-29 lat (45 proc.) i 30-39 (37 proc. - przy czym w tej grupie wykrywalność jest największa w stosunku do liczby badanych osób), w większości mężczyźni (89 proc.).

Główną drogą zakażeń są ryzykowne kontakty seksualne - 87 proc. (w tym 59 proc. to kontakty homoseksualne).

Dr Justyna Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie podkreśliła, że HIV dotyczy przede wszystkim ludzi młodych. "A ponieważ jest to choroba przewlekła, osoby zakażone będą z nią żyły kilkadziesiąt lat" - dodała. Przypomniała, że obecnie medycyna jest w stanie zapewnić im leczenie gwarantujące życie na poziomie porównywalnym do tego, który prowadzą ich zdrowi rówieśnicy.

Przekonywała, że ze względu na jakość życia bardzo ważne jest wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia. O 96 proc. obniża to również ryzyko przeniesienia zakażenia HIV. Jak podkreśliła, szacuje się, że aż 54 proc. wszystkich nowych zakażeń HIV pochodzi osób nieświadomych, że są zakażone.

Zaznaczyła, że w Europie 30-50 proc. osób z HIV nie wie o zakażeniu. "To podstawowy problem w opanowaniu epidemii" - mówiła.

W Polsce o swoim seropozytywnym statusie wie ok. 17 tys. zakażonych, tymczasem eksperci szacują, że z HIV żyje u nas ok. 35 tys. osób, a według niektórych szacunków - nawet ok. 60 tys. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby, a tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek zrobił test w kierunku HIV, 90 proc. nigdy się nie badało.

W czasie Tygodnia Testowania także PKD przy ul. Chmielnej w Warszawie będzie pracował dłużej - od poniedziałku do piątku, w godz. 10–19, a wynik badania będzie można odebrać jeszcze tego samego dnia.

Listę wszystkich placówek oraz ich godziny pracy można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl.