Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nabór zgłoszeń na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w połowie maja. Wpłynęły trzy oferty. Informacja o konkursie pojawiła się wówczas na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin składania dokumentów upłynął 25 maja. Obecnie p.o. prezesem Funduszu jest Andrzej Jacyna, który pełni obowiązki szefa Funduszu od marca 2016 r. Zbigniew Orzeł jest dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. 

Przepisy stanowią, że nabór na stanowisko przeprowadza zespół, powołany przez ministra zdrowia. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia ministrowi. Minister powołuje prezesa NFZ spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu. 

 

Kandydat na stanowisko prezesa NFZ musi mieć wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne w zakresie prawa, medycyny, ekonomii, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania, być obywatelem polskim, korzystać z pełni praw publicznych. Kandydować nie może osoba skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat musi mieć kompetencje kierownicze i co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni na stanowisku kierowniczym, oraz wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zgodnie z przepisami, prezes Funduszu nie może być jednocześnie m.in. członkiem Rady Funduszu i rady oddziału wojewódzkiego Funduszu, pracownikiem oddziału wojewódzkiego Funduszu, świadczeniodawcą, właścicielem lub pracownikiem apteki, hurtowni farmaceutycznej lub podmiotu wytwarzającego produkty lecznicze i wyroby medyczne, posiadaczem akcji lub udziałów w spółkach prowadzących podmioty będące świadczeniodawcami.

A. P. M/PAP