90 procent  tej kwoty to środki z norweskiego Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.
- Ekologia to przyszłość. Szukamy zdrowej żywności, zwracamy uwagę na to co jemy. Jeśli zależy nam na zdrowiu to musi nam także zależeć na tym, aby wrócić do korzeni, do tradycji i inwestować w bezpieczną żywność - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak. - My jako województwo promujemy produkty tradycyjne, oparte o receptury sprzed kilkudziesięciu lat. Mamy najwięcej wpisanych na listy produktów tradycyjnych. Teraz robimy wszystko, aby zainteresować tymi produktami restauratorów, tak, aby były ogólnodostępne - dodał.

Czytaj: Apel do MZ ws. powołania w szpitalach Zespołów Żywieniowych >>>

W programie nowego kierunku studiów w KWSPZ będą takie bloki tematyczne jak ekologia oraz przedmioty dotyczące środowiska i zmian klimatycznych, ekologii gleby, wód, powietrza,  ekologicznych upraw roślin, ekologicznego chowu zwierząt, wpływu zmian klimatu na przyrodę i człowieka.

Nowy kierunek ma odpowiadać na współczesne potrzeby - kształcić specjalistów z zakresu zdrowia, żywności i żywienia oraz dietetyki, znaczenia ruchu dla zdrowia i długości życia.



W projekcie będą brali udział eksperci z Norwegii, którzy przybliżą przyszłym studentom rozwiązania norweskie w tej dziedzinie. Jednym z elementów projektu będzie wizyta w norweskim Szpitalu Uniwersyteckim NTNU, który jest partnerem projektu. Polscy studenci będą mieli szansę sprawdzenia w praktyce rozwiązań i technologii stosowanych w Norwegii i na świecie.