Jak powiedział na konferencji prasowej  prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Tomasz Tomasik, lekarze rodzinny z konieczności pracują w izolacji i jednoosobowo muszą diagnozować oraz leczyć swoich pacjentów.

- Kongres jest okazją do wymiany doświadczeń, wysłuchania specjalistycznych wykładów, czy uczestnictwa w praktycznych warsztatach. Dlatego tak istotna jest rola tych spotkań - zaznaczył Tomasik.

Współorganizatorem jubileuszowego, piętnastego kongresu, którego hasło brzmi „Razem dla zdrowia”, jest - po raz pierwszy - Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Zdaniem prezesa PZ Jacka Krajewskiego, jedność środowiska lekarzy pierwszego kontaktu wynika zarówno z potrzeb, jak i również z wagi tej części medycyny.

- Uważamy po prostu, że to właśnie lekarze z POZ są niezwykle istotną częścią dobrego fundamentu całej ochrony zdrowia. A mamy trudny moment, gdyż zauważamy próby rozszczelnienia tego systemu. Ruchy zmniejszające nabór na rezydentury lekarzy rodzinnych dają nam sygnał, że czas na wspólne działanie - podkreślił Krajewski.

Czytaj: Porozumienie Zielonogórskie: przepisy dotyczące nieubezpieczonych są niejasne >>>

Według Tomasika, w niedawnym wiosennym naborze rezydentów połowa miejsc nie została obsadzona między innymi  dlatego, że młodzi lekarze wolą wybierać inne specjalizacje lub są kuszeni przez firmy headhunterskie do pracy za granicą.

Jednym z tematów kongresu ma być też ocena funkcjonowania pakietu onkologicznego i próby wypracowania metod poprawy sytuacji w leczeniu onkologicznym.

Inauguracyjny wykład wygłosi na ten temat dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii Adam Maciejczyk, który będzie mówił o współpracy pomiędzy lekarzami POZ a onkologami.

 

- Potrzebna jest odpowiednia platforma komunikacji pomiędzy tymi grupami. Są pomysły m.in. na stworzenie takiej informatycznej platformy - powiedział Maciejczyk.

W Karpaczu spotka się ponad 1300 lekarzy rodzinnych, ale też i specjalistów oraz menadżerów ochrony zdrowia. Zjawią się również przedstawiciele NFZ oraz parlamentarzyści pracujący w sejmowej podkomisji zdrowia. Zaproszono również przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszy kongres medycyny rodzinnej odbył się w 2001 roku w Gdyni.(pap)