Wykonywanie echa serca u płodu umożliwi nowoczesny ultrasonograf, o jaki wzbogacił się szpital. Badanie ma pokazać, jeszcze przed narodzeniem dziecka, czy występują u niego wady serca. Diagnostyka prenatalna pozwala na leczenie niektórych z wykrytych schorzeń, jeszcze zanim noworodek przyjdzie na świat.

Jak tłumaczył kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii kieleckiej lecznicy Wojciech Rokita, aparat umożliwi wykrycie nie tylko wad serca, ale i innych zmian strukturalnych już od 12.-14. tygodnia ciąży. Pomoże także w diagnozowaniu schorzeń u noworodków.

Do tej pory mieszkanki województwa świętokrzyskiego, by wykonać echo serca płodu, musiały wyjeżdżać do ośrodków poza regionem. Dzięki urządzeniu będą mogły być diagnozowane w Kielcach.

W przypadku wykrycia wad u nienarodzonych jeszcze dzieci pacjentki od razu będzie można kierować na czas porodu do placówek, w których działają kliniki kardiochirurgii dziecięcej.
- Dzięki temu noworodek zaraz po przyjściu na świat będzie mógł uzyskać fachową pomoc i tym samym większe szanse na przeżycie. Bez odpowiedniej diagnostyki w wielu przypadkach na operację jest za późno – tłumaczył Rokita.

Wyposażenie pracowni kosztowało około 900 tys. zł, większość kwoty pochodziła z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.
 
Na razie aparat będzie dostępny dla pacjentek hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Jeśli uda się sfinalizować umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, od października 2015 na badania echa serca płodu będą tu kierowane także pacjentki z innych lecznic regionu.

Klinika Położnictwa i Ginekologii szpitala wojewódzkiego posiada trzeci, najwyższy tzw. poziom referencyjności, co oznacza, że dysponuje kadrą i sprzętem do leczenia najtrudniejszych przypadków. Rocznie w oddziale rodzi się około 20 dzieci z wadami serca. (pap)
 
Zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi są tematem szkolenia organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer. Jego celem jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy na temat nowych regulacji, z jednoczesnym omówieniem tematów, które szczególnie budzą jeszcze wiele wątpliwości wśród praktyków stosujących ustawę Prawo zamówień publicznych. Przekazywana wiedza opiera się na konkretnych przykładach i orzecznictwie, przy jednoczesnym uwzględnieniu faktu, iż za chwilę otworzą się nowe drogi pozyskiwania pieniędzy na dofinasowanie inwestycji z Unii Europejskiej.
 
Więcej informacji: www.profinfo.pl