Jak poinformował Wiceminister Zdrowia Jakub Szulc, ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych „ma zwiększyć dostęp do leczenia i uregulować system ubezpieczeń prywatnych”.
Szulc przedstawił założenia projektu ustawy, która wprowadzi dodatkowe ubezpieczenia. Zgodnie z nim, miałyby obowiązywać 2 rodzaje takich ubezpieczeń: suplementarne i komplementarne. Te pierwsze oznaczałyby m.in. krótszy czas oczekiwania na świadczenia, które są obecnie gwarantowane w ramach NFZ. Ubezpieczenia komplementarne natomiast, „mają umożliwić dostęp do świadczeń, które nie są finansowane przez Fundusz”.
Z innych uregulowań projektu ustawy, przedstawionych przez Ministra Szulca, można wymienić m. in. „zapisy umożliwiające objęcie prywatnym ubezpieczeniem także świadczeń z zakresu medycyny pracy oraz finansowanie ubezpieczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych”. Dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia, gwarantujące dostęp do świadczeń deficytowych, ma być przewidziana ulga podatkowa.
W ustawie zostaną też określone wymagania, jakie powinni spełniać prywatni ubezpieczyciele, aby móc zaistnieć na rynku ubezpieczeń dodatkowych.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.rynekzdrowia.pl, 20 października 2010 r.