Jak przy podziale środków uwzględnić nadwykonania świadczeń?

Czy NFZ może zakwestionować wypłatę podwyższonego wynagrodzenia jeżeli wykonane przez pielęgniarkę świadczenia przekraczają kontrakt z NFZ?

Świadczeniodawca powinien przekazać środki na wzrost wynagrodzeń zgodnie z zasadami zawartymi w porozumieniach ze związkami zawodowymi lub pozytywnie zaopiniowanym przez okręgową izbą pielęgniarek i położnych (OIPiP) sposobem podziału środków, osobom udzielającym świadczeń pielęgniarskim u świadczeniodawcy w liczbie etatów ustalonej według stanu na dzień 15 września 2015 r. W przypadku braku porozumienia ze związkami zawodowymi lub pozytywnej opinii OIPiP w zakresie podziału środków, świadczeniodawca przekazuje ww. środki finansowe równo. Środki na wzrost wynagrodzeń nie mają bezpośredniego związku z kwestią wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, a więc fakt opiekowania się określoną liczbą pacjentów czy też realizacja tzw. nadwykonań, nie ma znaczenia. Ważny natomiast będzie wymiar czasu pracy uzgodniony w umowie z pracownikiem-pielęgniarką, albowiem może on mieć znaczenie przy obliczaniu liczby etatów.

Środki na dodatkowe wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - dalej r.o.w.u. z uwzględnieniem zmian wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - dalej r.z.o.w.u., są przekazywane na zasadach określonych w tych przepisach. Środki, te, zgodnie z § 2 ust. 2 r.z.o.w.u świadczeniodawca przeznacza w taki sposób, aby zapewnić pielęgniarkom i położnym średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia, w tym dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za pracę w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy wraz z składkami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, zwane dalej "wynagrodzeniami wraz z pochodnymi", o:

1) 100 zł w okresie od dnia 1 września 2015 r. do dnia 30 czerwca 2016 r., (oprócz określonej w r.o.w.u. kwoty 300 zł);
2) 400 zł w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 sierpnia 2016 r.

- w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu pielęgniarki albo położnej.

Liczbę etatów i równoważników etatów pielęgniarki albo położnej ustala się w oparciu o informację przekazaną zgodnie z § 2 ust. 1 r.o.w.u., a więc według stanu na dzień 15 września 2015 r.

Świadczeniodawca niezwłocznie po otrzymaniu zmiany umowy, przekazuje propozycję podziału środków,

1) związkom zawodowym pielęgniarek i położnych zrzeszającym wyłącznie pielęgniarki i położne, działającym u świadczeniodawcy albo
2) upoważnionemu przez okręgową radę pielęgniarek i położnych przedstawicielowi samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, jeżeli u danego świadczeniodawcy nie działają związki zawodowe określone w pkt 1

- w celu zawarcia z przedstawicielami tych związków porozumienia w sprawie podziału tych środków albo uzyskania pozytywnej opinii przedstawiciela tego samorządu w sprawie sposobu ich podziału, w terminie 21 dni od dnia przekazania tej propozycji.

Świadczeniodawca niezwłocznie po zawarciu porozumienia albo uzyskaniu pozytywnej opinii od OIPiP przekazuje podpisane zmienione umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wraz z kopią porozumienia albo kopią pozytywnie zaopiniowanego sposobu podziału środków, dyrektorowi właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu.

W konsekwencji zatem prawidłowo będą przekazane środki, które będą spełniały następujące przesłanki:

1) będą rozdysponowane w całości na wzrost wynagrodzeń;
2) na nie większą liczbę etatów niż ustaloną według stanu na 15 września 2015 r., zgodnie z faktycznym zatrudnieniem;
3) zgodnie z regułami ustalonymi w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub pozytywnie zaopiniowanym przez OIPiP podziałem tych środków, lub po równo w przypadku braku tych ustaleń (§ 2 ust. 6 r.z.o.w.u.).