Jaką stawkę VAT należy zastosować przy refakturze kosztów usług medycznych?

Faktura ma być wystawiona na byłego pracownika. Spółka nie świadczy usług medycznych.

Do obrotu z tytułu przedmiotowych usług, spółka refakturująca, która nie świadczy usług medycznych powinna zastosować stawkę VAT 23%.

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej bierze udział w świadczeniu usług, to dla celów podatku VAT przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, Dz. Urz. UE L Nr 347 z dnia 11.12.2006, s. 1). Pomimo więc faktu, iż spółka w analizowanym przypadku faktycznie nie świadczy usług medycznych, dla celów opodatkowania podatkiem VAT przyjąć należy, że spółka nabyła i wyświadczyła te usługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 18a i pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzystają:

usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze,

usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza oraz

usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

1)

lekarza i lekarza dentysty,

2)

pielęgniarki i położnej,

3)

medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,

4)

psychologów.

W tej więc sytuacji, kluczowe znaczenie dla wysokości stawki VAT mają nie tylko cechy samych usług, ale również cechy podmiotu, który te usługi świadczy - dotyczy to także odpowiednio podmiotów refakturujących takie usługi, bądź też cechy podmiotu na którego rzecz usługi te są świadczone. Pomimo więc faktu, że nabycie przez przedsiębiorcę usług medycznych (np. od podmiotu leczniczego) będzie korzystało ze zwolnienia z VAT, to refakturując koszty tych usług na rzecz pracowników spółka zobowiązana będzie wystawić fakturę (refakturę) ze stawką 23% - nie spełnia ona bowiem przesłanek podmiotowych, określonych w art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 u.p.t.u.).