Potrzebne jest wprowadzanie innowacyjnych metod leczenia - stwierdzili uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia. Pozwalają one na wydłużenie życia i zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu. Na przeszkodzie wprowadzaniu nowoczesnych technologii stają jednak bariery finansowe, a także biurokracja czy przepisy prawne.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat przeciętna długość życia w Polsce wzrosła o 6,7 lat z 70,8 do 77,5 lat. Jednak pod względem długości życia wciąż zajmujemy lokatę dopiero w trzeciej dziesiątce państw europejskich, a wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat w stosunku do średniej: w przypadku mężczyzn o ok. 7,5 roku, kobiet 4-5 lat.
Stan zdrowia w podeszłym wieku zależy głównie od stylu życia. W chwili wystąpienia choroby uzależniony jest jednak od dostępu do innowacyjnych technologii medycznych, które wymiernie wydłużają życie i liczbę lat przeżytych w zdrowiu. To z kolei przekłada się na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i tworzeniu PKB.
Uczestnicy panelu dotyczącego przełomowych innowacji medycznych, odbywającego się podczas Kongresu, podkreślali potrzebę ich wprowadzania w życie. W tej kwestii zgodni są także konsultanci krajowi - według raportu Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się o innowacjach w medycynie, 80 procent konsultantów dostrzega potrzebę wdrażania innowacji w swojej dziedzinie.
Obecnie nie jest możliwe wprowadzenie nowoczesnych technologii medycznych w zakresie, jaki wynikałby z potrzeb pacjentów. Na przeszkodzie stoją głównie bariery finansowe, skomplikowane uregulowania prawne oraz nadmierna biurokracja.
Pomimo tych utrudnień w Polsce stopniowo wprowadza się nowoczesne metody leczenia. Takim przykładem są, dostępne od niedawna, innowacyjne terapie dla pacjentów, między innymi z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy zwyrodnieniem plamki żółtej. Jak zauważył profesor Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych: - W tym roku otrzymaliśmy możliwość leczenia HCV innowacyjną terapią bezinterferonową.
W kwestii leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, na które w Polsce choruje około 230 tysięcy osób, wyznaczamy standardy w Europie.
- Jesteśmy jednym z trzech krajów Europy, który refunduje tę terapię. - podkreśla dr hab. Wojciech Matusewicz, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jak tłumaczy George Kalamitsis, członek Europejskiego Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Wątroby: - Musimy zaakceptować fakt, że innowacje będą wkraczać w nasze życie coraz częściej. Chociaż są one kosztowo efektywne, niestety dla wielu państw stanowią zbyt duży wydatek. To problem o globalnej skali. Receptą na pokonanie tych barier jest współpraca.
Podczas sesji dyskusyjnej „Ekosystem: Międzynarodowy model lokalnego, stałego partnerstwa na rzecz wdrażania rozwiązań z zakresu e-zdrowia i zdrowego, aktywnego starzenia się” uczestnicy wymienili swoje doświadczenia dotyczące konieczności współpracy - zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej.
- Po pierwsze warto współpracować, po drugie warto szukać partnerów w miejscach nieoczywistych. Biorąc udział w różnych projektach można zobaczyć, że ktoś z podobnym problemem miał już do czynienia i możemy skorzystać z jego doświadczenia – mówił o pozytywnych aspektach szerokiej współpracy Piotr Gulczyński, Prezes Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się.
Więcej informacji dostępnych jest w raporcie „Innowacje w medycynie w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się”: www.zdrowestarzenie.org/baza-wiedzy.html
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.zdrowestarzenie.org, stan z dnia 28 września 2015 r.