W trzecią rocznicę przekształcenia lecznicy w spółkę prawa handlowego podpisano protokół przekazania placu, na którym powstaje baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Na tę decyzję mieszkańcy północnej części regionu czekali od ponad 7 lat. Docelowa baza powstanie już za kilka miesięcy.

Dzięki stałej dostępności  śmigłowca ratunkowego (od świtu do zmierzchu, bo śmigłowce ratunkowe nie wykonują lotów po zmroku) pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej pomocy specjalistycznej będą mogli trafić do szpitala w możliwie najkrótszym czasie. Czas dotarcia śmigłowca na miejsce zdarzenia nie powinien przekroczyć 40 minut.
- Baza HEMS jest podstawą bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców. Mamy największą gęstość dróg regionalnych w Polsce, 1500 km, autostrada A2,  trasa S3, więc nie trzeba uzasadniać potrzeby tej bazy - mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Cieszę się, że ten obiekt tymczasowy, kontenerowy jest do dyspozycji szpitala i SOR-u.
Środki w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko zostały przesunięte na zakup śmigłowca. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe bardzo nam pomogło, ponieważ to LPR będzie utrzymywało tą bazę. Koszty są wysokie, wynoszą 3 mln zł rocznie.

 [-OFERTA_HTML-]Pierwsze prace ziemne rozpoczęły się już we wrześniu 2016. Budowa tymczasowej bazy LPR (jej wykonawcą jest warszawska firma Projekt Plus) da początek stałej obecności ratowników – lotników w Gorzowie. Docelowa baza powstanie po przeprowadzeniu postępowań przetargowych i uzyskaniu niezbędnych zgód – kilka miesięcy później.
- To będzie jedna z najnowocześniejszych baz LPR w Polsce – mówił dziś Robert Hełminiak, dyrektor regionalny regionu zachodniego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wykorzystywany w innych (starszych) bazach ciągniki, które wyprowadzają śmigłowiec z hangaru, tu zastąpi specjalna platforma, na której śmigłowce ratunkowe będą lądować bezpośrednio. Ta baza w Gorzowie będzie też wyjątkowa z innego powodu. To jedyna baza w Polsce, która będzie zlokalizowana bezpośrednio przy szpitalu.

Budowa bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. jest możliwa dzięki decyzjom samorządu województwa, ministerstwa infrastruktury i rozwoju, władz Gorzowa i zarządu gorzowskiego szpitala. Jej budowę wspólnie sfinansują Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak i Prezydent Gorzowa – Jacek Wójcicki. 
Docelowa baza ma kosztować około 6 mln zł, tymczasowa – około 600 tys. złotych. Zakup śmigłowca – którego koszt jest szacowany na około 20 mln złotych - będzie dofinansowany z funduszy unijnych. 85 procent środków na ten cel przekaże Europejski Fundusz Regionalny. Resztę dołoży Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na utrzymanie bazy budżet państwa każdego roku będzie przekazywał kwotę około 3 mln zł.

Źródło: www.lubuskie.pl