Kurzętnik realizuje Gminny Program Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego zakupiła 100 urządzeń Braster wraz z abonamentem na 24 miesiące. Program skierowany jest do kobiet w wieku 35-49 lat. Te, które biorą w nim udział, otrzymują bezpłatny dostęp do systemu domowej profilaktyki raka piersi Braster. Akcję zainaugurowała konferencja „Zdrowa kobieta” 27 kwietnia 2017, podczas której nie tylko zaprezentowano Brastera, ale również chętnie panie mogły wykonać pierwsze badanie.

- Nasza gmina postanowiła zadbać o zdrowie kobiet i zakupiła system Braster, który pozwala na komfortowe badanie piersi w zaciszu domowych. Wiemy, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, dlatego postanowiliśmy umożliwić mieszkankom gminy Kurzętnik dostęp do tego innowacyjnego urządzenia, które nie tylko pomaga zapobiec tej chorobie, ale także wyrabia nawyk comiesięcznego badania piersi. Mam nadzieję, że uruchomiony program profilaktyki przyczyni się do szybszej wykrywalności złośliwych nowotworów, tym samym zwiększając szansę chorych pań na całkowite wyleczenie - mówi Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik.

Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek (22 procent). Dla porównania, jedynie 5 procent zapada na nowotwór jajnika, a 4 procent na raka szyjki macicy. 

- Mamy nadzieję, że już wkrótce inne polskie gminy wezmą przykład z gminy Kurzętnik i uruchomią programy profilaktyki raka piersi. Wobec niepokojąco rosnących statystyk dotyczących zachorowań na nowotwory wśród Polek, regularne samobadanie oraz tzw. „czujność onkologiczna” mogą znacząco wpłynąć na spadek tych przerażających statystyk” – mówi Marcin Halicki, prezes zarządu Braster S.A.

Braster to system domowej profilaktyki raka piersi. Składa się z urządzenia, która pozwala na komfortową i samodzielną kontrolę piersi oraz z intuicyjnej aplikacji mobilnej. Po przeprowadzonym badaniu systemy komputerowe interpretują obrazy termograficzne piersi, a nad prawidłowością interpretacji czuwają lekarze radiolodzy. Komórki nowotworowe odróżnia od zdrowych nasilony metabolizm i wytwarzanie gęstej sieci naczyń włosowatych, co powoduje powstawanie ognisk podwyższonej temperatury, które widać właśnie w termografii. System Braster stanowi uzupełnienie standardowych metod diagnostycznych i badań przesiewowych. Rejestruje już 3 mm zmiany, dzięki czemu umożliwia wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Źródło: Braster