Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", podniesienie stawki podatku VAT może zagrozić rynkowi pakietów medycznych.
Abonamenty medyczne z 23-proc. podatkiem VAT
Pakiety medyczne są bardzo popularną formą korzystania z opieki zdrowotnej w polskich firmach. Z dających łatwy dostęp do lekarza abonamentów, opłacanych przez pracodawców, korzysta obecnie 1,5-2 mln osób.
Do tej pory, taki model prywatnej opieki zdrowotnej był wolny od VAT. Jednak już od 1 lutego br. może się to zmienić. Pracodawca, który przykładowo funduje pakiet medyczny o wartości np. 100 zł miesięcznie, będzie musiał odprowadzić od tego 23-proc. podatek, bez możliwości przerzucenia poniesionych kosztów na zainteresowanego.
Kwestia opodatkowania pakietów medycznych dzieli ekspertów
Jak argumentuje Tomasz Grunwald, partner w firmie doradczej KPMG, "po takich zmianach fundowanie abonamentów medycznych może się stać nieopłacalne". Zgadza się z nim Roman Namysłowski, starszy menedżer w firmie doradczej Ernst & Young, którego zdaniem, "z nowelizowanych przepisów wynika jednoznacznie, iż po 1 lutego br. nie będzie już podstawy zwolnienia z VAT pakietów przekazywanych pracownikom, a to oznacza kolejny duży spór związany z opodatkowaniem świadczeń medycznych".
Są jednak i tacy eksperci, którzy "nie podzielają obaw dotyczących objęcia podatkiem VAT świadczeń dla pracowników". Jak wyjaśnia Jerzy Martini, partner w Kancelarii Baker & McKenzie, "chociaż przepisy (…) budzą wątpliwości i powinny zostać doprecyzowane przez Sejm w trakcie prac nad projektem nowelizacji", to nadal "istnieją bardzo mocne argumenty za dalszym stosowaniem zwolnienia z VAT pakietów medycznych".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita, 4 stycznia 2011 r.