Podczas analizy w podejrzanych workach żywieniowych, które skonfiskowano w szpitalu w Chambery, wykryto "nowy, dotychczas nieopisany i niemający jeszcze nazwy gatunek enterobakterii" - oświadczył przedstawiciel Instytutu, Jean-Claude Manuguerra. Enterobakterie to bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt, a także w glebie i roślinach.

Minister zdrowia i spraw socjalnych Marisol Touraine wezwała do wstrzymania prac laboratorium, które wyprodukowało skażone worki, służące między innymi  do żywienia pozajelitowego wcześniaków.

Nie ustalono jeszcze "miejsca ani sposobu" skażenia worków przez nową bakterię - dodała Touraine. Zapewniła, że tuż po pojawieniu się pierwszych podejrzeń władze sanitarne postanowiły wycofać z obiegu 137 podejrzanych worków żywieniowych.

Wyprodukowało je 28 listopada 2013 roku laboratorium Marette. Worki trafiły następnie do siedmiu francuskich szpitali.

Francuski wymiar sprawiedliwość wszczął śledztwo w sprawie "nieumyślnego zabójstwa i spowodowania obrażeń, celowego narażania życia oraz produkcji leków bez przestrzegania reguł postępowania".

- Będziemy uważnie szukać ewentualnych błędów w całym łańcuchu produkcji, transportu i przechowania tych worków - powiedział prokurator Marsylii, Brice Robin. Na konferencji prasowej poinformował, że w sześciu spośród dziesięciu zbadanych worków żywieniowych wykryto "rzadką, trudną do zidentyfikowania bakterię, która spowodowała śmierć niemowląt".

Chloe, Theo i Milie zmarły 6, 7 i 12 grudnia 2013 roku na oddziale ratunkowym noworodków w szpitalu w Chambery. Lekarze uratowali czwarte niemowlę, które miało identyczne objawy.