„Wybory te z pewnością umożliwią dokonanie oceny dotychczasowych kierunków i efektów działań obecnych władz, a nam mogą przynieść możliwość zmiany statusu zawodowego i społecznego” – napisali autorzy apelu. 

Udział w wyrobach został określony jako wielka szansa dla pracowników aptek, aby mogli aktywnie wpływać na działania samorządu poprzez bezpośrednie uczestniczenie w jego pracach. 

Czytaj: Apteki nie tylko dla aptekarzy >>>

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne stworzyło w roku 2013 dokument „Perspektywy rozwoju farmacji w Polsce do roku 2030”. Omawia on szczegółowo zakres usług farmaceutycznych, które powinny być świadczone w aptece, precyzyjnie określa sposób wdrożenia i kierunki rozwoju opieki farmaceutycznej, a także proponuje zadania dla samorządu zawodowego. Niektóre z nich to promowanie jakości usług farmaceutycznych świadczonych w aptekach ogólnodostępnych,  przygotowanie strategii organizacyjnej i prawnej dla rozwoju praktyki farmaceutycznej, aktywne poszukiwanie funduszy na wspieranie działań w obszarze praktyki farmaceutycznej, powołanie stałego przedstawiciela przy Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, działającego aktywnie na rzecz poprawy praktyki farmaceutycznej oraz wypracowanie modelu współpracy i podziału odpowiedzialności za farmakoterapię pomiędzy lekarzami i farmaceutami.

Propozycje te, jak podkreśla Stowarzyszenie, czekają na realizację. Dlatego apeluje o szeroki i aktywny udział w najbliższych wyborach do samorządu. 

„Wybierzmy do niego tych, którzy faktycznie chcą poprawić wizerunek polskiej apteki i wdrożyć w życie nowoczesne, europejskie, profesjonalne traktowanie pacjenta. Naszym zadaniem jest zapewnienie społeczeństwu wsparcia, w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie. Bez aktywnego samorządu nie zdołamy tego uczynić, a nasza rola w systemie ochrony zdrowia będzie coraz bardziej marginalizowana” – oświadczają autorzy apelu.