Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał decyzję dotyczącą przyznania 15 tysięcy euro kobiecie, której córka zmarła w areszcie śledczym. Według ETPC córce skarżącej nie zapewniono adekwatnej opieki medycznej w trakcie jej pozbawienia wolności.

Córka pani P. trafiła pod koniec 2003 roku do aresztu śledczego. Rodzina informowała administrację aresztu o jej problemach zdrowotnych. Informacja nie została wzięta pod uwagę i kilka dni po umieszczeniu w areszcie córka skarżącej została w ciężkim stanie przetransportowana do szpitala. Niedługo potem zmarła. Przed sądami krajowymi prowadzone było postępowanie karne przeciwko lekarzowi, który pracował w areszcie, jednak zostało umorzone w grudniu 2013 roku w wyniku przedawnienia karalności.

W skardze do ETPC skarżąca zarzuciła, że władze polskie naruszyły prawo do życia (art. 2 Konwencji), gdyż nie dopełniły obowiązku zapewnienia właściwej opieki medycznej w trakcie pozbawienia jej córki wolności. Ponadto skarżąca zarzuciła również naruszenie standardów proceduralnych, ponieważ nie przeprowadzono szybkiego i efektywnego postępowania sądowego, aby ustalić przyczyny śmierci kobiety i pociągnąć odpowiednie osoby do odpowiedzialności karnej.

- To kolejna ze spraw objętych Programem Spraw Precedensowych dotyczących problemów osób pozbawionych wolności, w tym ochrony ich prawa do życia i adekwatnej opieki medycznej. Jednak długość prowadzonego postępowania w tej sprawie, pokazuje szczególny problem polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC. Na prośbę HFPC skarżącą reprezentowali pro bono adw. Mikołaj Pietrzak i adw. Paweł Osik z Kancelarii Pietrzak Sidor &amp Wspólnicy.

Rząd polski złożył przed ETPC jednostronną deklarację o dopuszczeniu się w stosunku do córki skarżącej traktowania sprzecznego z art. 2 Konwencji. Rząd przyznał, że nie zapewniono córce skarżącej adekwatnej opieki medycznej w trakcie jej pozbawienia wolności. Ponadto rząd przyznał, że naruszono art. 2 Konwencji poprzez niezapewnienie szybkiego i efektywnego postępowania w zakresie śmierci córki P. Strona rządowa zobowiązała się do wypłaty skarżącej sumy 15 tys. euro.

- Decyzja ETPC podkreśla potrzebę zapewnienia osobom pozbawionym wolności w Polsce systemu adekwatnej opieki medycznej - stwierdza adw. Paweł Osik z kancelarii Pietrzak Sidor &amp Wspólnicy.

- Mam nadzieję, że ta decyzja ETPC przyczyni się do wypracowania w naszym kraju takich rozwiązań systemowych, które zapobiegną w przyszłości zarzutom naruszenia przez Polskę proceduralnego aspektu prawa do życia. Efektywne i szybkie wyjaśnienie okoliczności śmierci osób pozbawionych wolności musi być postrzegane jako jeden z wyznaczników państwa praworządnego spełniającego standardy ochrony praw człowieka – stwierdza adw. Mikołaj Pietrzak.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.hfhr.pl, stan z dnia 2 lutego 2016 r.