Episkopat twierdzi, że odmawianie lekarzom prawa do postępowania zgodnie z ich sumieniem podważa podstawowe swobody obywatelskie, zwłaszcza prawo do wolności sumienia i przekonań religijnych, które art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia wszystkim bez wyjątku obywatelom. „Nie można także zapominać, że ograniczanie możliwości kierowania się tymi prawami w życiu osobistym prowadziło w przeszłości do totalitaryzmów” – ostrzegają autorzy oświadczenia.

Zespół poparł inicjatywę dr Wandy Półtawskiej i oświadczył, że staje w obronie lekarzy, którzy złożyli tzw. deklarację wiary. Uważa też, że twierdzenie, iż lekarz podpisujący deklarację wiary może narazić pacjenta na utratę zdrowia lub życia, jest absurdalne. „Deklaracja ta broni prawa lekarza do odmowy działań mających na celu terminację życia (np. aborcji). Nie należy więc tworzyć fałszywego obrazu zachowań ludzi wierzących, opisując ich działania w kategoriach kryminalnych, gdy tymczasem sami stają się ofiarami gry interesów” – czytamy w oświadczeniu.

Episkopat zwrócił się do władz publicznych i środowisk opiniotwórczych o uszanowanie przekonań osobistych pracowników służby zdrowia i „przeciwdziałanie agresji medialnej i naciskowi dyscyplinarnemu, które stają się współczesną formą prześladowań na tle religijnym”. Wyraził też nadzieję, że stanowisko to spotka się ze zrozumieniem różnych gremiów społecznych i politycznych. „Jesteśmy przekonani, że prawo do wolności sumienia w wykonywaniu posługi wobec chorego w naszej Służbie Zdrowia będzie szanowane zgodnie z najlepszymi obyczajami i polską tradycją tolerancji” – napisali autorzy oświadczenia.