- Test na HIV powinien wykonać każdy, kto w swoim życiu miał kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą. Wystarczy jeden kontakt, żeby zakazić się HIV - przypomina Nazarewicz. Dodaje, że kontakty seksualne są ryzykowne, gdy nie są podejmowane ze stałym i zdrowym partnerem, który jest nam wierny.
- Natomiast regularne i konsekwentne stosowanie prezerwatyw niemalże w 100 procentach ogranicza ryzyko zakażenia. Jeżeli prezerwatywa nie pęknie, ani się nie zsunie, to nie przepuści ani wirusa, ani plemnika - zaznacza.
Czytaj: NIK: HIV rozprzestrzenia się, pomimo większych nakładów na leczenie>>>
Eksperci przypominają, że testy w kierunku HIV można wykonać w większości jednostek państwowej ochrony zdrowia, najczęściej jednak są one płatne. Bezpłatnie można się zbadać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których jest w Polsce ok. 30. Jedną z takich placówek prowadzi Społeczny Komitet ds. AIDS, w Warszawie przy ulicy Chmielnej 4.
- To jest system, w którym poradnictwo i testowanie są bezpłatne i anonimowe. Można tutaj przyjść bez zapisu i wykonać bezpłatnie test w kierunku HIV - zapewnia koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS Izabela Pazdan.
- Do testu nie trzeba się przygotowywać, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, dokumenty, badanie jest w pełni anonimowe, bezpłatne, nie jest wymagane bycie na czczo. Wystarczy po prostu przyjść do punktu w godzinach jego pracy, porozmawiać z doradcą i oddać odrobinę krwi do analizy - dodaje Nazarewicz.(pap)