Poinformował o tym w piątek rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, przypominając jednocześnie, że Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.. 

Z jego informacji wynika, że że 13 oddziałów osiąga wynik około 70 proc. (m.in. to Koszalin, Białystok, Kielce), a tylko jeden (oddział Rzeszów) jest poniżej 45 proc. - tj. 39,54 proc. Poniżej 50 proc. e-zwolnień wystawianych jest m.in. w Zielonej Górze i Pile.

Czytaj: Lekarze rodzinni dostali więcej pieniędzy i zgodzili się wystawiać e-zwolnienia>>

E-zwolnienie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Przy wdrażaniu systemu ZUS współpracował m.in. z NFZ i placówkami służby zdrowia, w tym ze szpitalami, a także przychodniami i gabinetami lekarskimi. W związku z wprowadzaniem zwolnień elektronicznych specjalnie dla lekarzy i asystentów medycznych ZUS uruchomił m.in. usługę e-doradcy. Dostępna jest też specjalna infolinia telefoniczna.

Sprawdź: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa>>

ZUS przypomina, że w piątek lekarze mogą skorzystać z pomocy pracowników wszystkich sal obsługi klienta ZUS w całym kraju do godz. 18. Natomiast w sobotę 1 grudnia w godz. 9-13 oddziały ZUS organizują tzw. "Białą Sobotę". W tym dniu lekarze będą mogli skorzystać z konsultacji w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.