Obowiązujące od 1 grudnia nowe przepisy przewidują, że lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub Internetu albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

- Wprowadzenie e-zwolnień to ułatwienia dla pacjentów i lekarzy – ocenia minister rodziny, pracy i polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. - Nowych rozwiązań nie muszą obawiać się pracownicy. Mają się tylko zajmować swoją chorobą i przestrzegać zaleceń lekarskich – dodała.
Według minister, wprowadzenie e-zwolnień, jak każda tego typu reforma, może budzić obawy niektórych środowisk. - Nie mam jednak wątpliwości, że ZUS zrobił wszystko, żeby przeszkolić jak największą liczbę lekarzy, przygotować ich do tego. Ministerstwo Zdrowia zagwarantowało finansowanie zakupu sprzętu, szkolenia i oprogramowania. Czekaliśmy na to, żeby się do tych zmian przygotować prawie trzy lata. Dwukrotnie był wydłużany termin wejścia w życie ustawy – przypomniała szefowa resortu rodziny i pracy.

Ekspert: E-zwolnienia nie są w tej chwili szczytem marzeń lekarzy - czytaj tutaj>>

Wiceminister: to wygoda dla lekarza

- Wprowadzenie e-zwolnień to nie tylko ogromna wygoda. Pozwoli też uniknąć wielu błędów przy wystawianiu zaświadczenia – mówwi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem e-zwolnienia to ogromna wygoda. - Będą wystawianie w kilkanaście sekund. Nie będzie trzeba wypełniać wszystkich danych, wystarczy wstawić PESEL, rozpoznanie choroby i datę. Nie trzeba też będzie nosić ze sobą żadnych pieczątek, ponieważ zaświadczenie podpisuje się specjalnym certyfikatem – ocenił.
Wiceminister stwierdził też, że informację o wystawieniu elektronicznego zaświadczenia otrzymuje nie tylko ZUS, ale także pracodawca i pracownik. - To jest duża wygoda, szczególnie kiedy ktoś pracuje więcej niż w jednym miejscu. Nie musi on mieć dwóch zwolnień. Nie trzeba też z tym zaświadczeniem nigdzie chodzić w sytuacji, kiedy jesteśmy chorzy i powinniśmy dochodzić do zdrowia albo opiekować się członkiem rodziny – powiedział wiceminister zdrowia. 

Usprawnienie i uproszczenie pracy

ZUS podkreśla, że wprowadzenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. Zakład przekonuje, że wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. 

Czytaj: ZUS wydłuża pracę i uruchamia specjalną infolinię o e-zwolnieniach >>

Według danych ZUS uprawnionych do wystawiania zwolnień jest około 146 tys. lekarzy.

Z analiz Zakładu wynika jednak, że tych wystawiających jakiekolwiek zaświadczenia jest około 96 tys. Wśród nich jest z kolei duża grupa lekarzy, która co prawda wystawia zwolnienia, ale bardzo sporadycznie.