Turnus został przygotowany we współpracy ze specjalistami holenderskimi, na wzór obozów organizowanych od kilku lat w Holandii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Terapia dzieci prowadzona była w postaci tematycznego "summer camp". Znakiem rozpoznawczym turnusu była kuchenna rękawica, jaką na sprawniejszej ręce noszą podczas wszystkich wykonywanych czynności dzieci oraz opiekunowie medyczni. Terapia jest niezwykle intensywna - przez 10 dni, 9 godzin dziennie pacjenci ćwiczą, poprzez zabawę, sport, a także przygotowując posiłek.
Każde zadanie jest tak skonstruowane i moderowane, by przy zachowaniu atrakcyjnej formy zajęć prowokowało odpowiedni, terapeutyczny ruch ręki. W konsekwencji, by zapewnić rehabilitację 8 dzieci, zaangażowanych było jednocześnie aż 14 osób, w tym grupa przeszkolonych wolontariuszy.
Zajęcia prowadzone były w dużej mierze na świeżym powietrzu i wymagały stworzenia programu zabaw i pozyskania różnych środków potrzebnych do ich realizacji - lin, tkanin, materiałów plastycznych a nawet... konia.
Odpowiedzialna za projekt ordynator oddziału rehabilitacji dziecięcej w Dzierżążnie, dr Marta Banach będzie starać się o środki na kontynuację projektu - tak aby przy jego kolejnych edycjach mogło z niego regularnie korzystać więcej dzieci z całego województwa pomorskiego.
Oddział w Dzierżążnie należy do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
Dzierżążno: nowoczesna rehabilitacja dla dzieci z porażeniem mózgowym
Zespół Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Szpitalu w Dzierżążnie jako pierwszy w Polsce wprowadził nowatorską metodę rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym. Jest to terapia CIMT (constraint-induced movement therapy), przeznaczone dla dzieci z niedowładem połowiczym. Odbył się już pierwszy turnus z jej zastosowaniem.